28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, May 26, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶବିନା ଅନୁମତିରେ ବେଲୁନ୍ ଉଡ଼ାଇବା ଅପରାଧ

ବିନା ଅନୁମତିରେ ବେଲୁନ୍ ଉଡ଼ାଇବା ଅପରାଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାମାନେ ବିନା ଅନୁମତିରେ ବେଲୁନ୍ ଉଡ଼ାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବିନା ଅନୁମତିରେ ପ୍ରଚାର ଗାଡି ଚଲାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସଭାରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିନା ଅନୁମତିରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଆଧାରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟ ଆବେଦନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବର୍ଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ତିନୋଟି ବର୍ଗର ଅନୁମତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ, ୨୦ଟି ବର୍ଗ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଲୋକସଭା ଆସନର ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର (ଆରଓ)ଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ। ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପଡ଼େ, ତେବେ ସେହି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଏକ ରାଲି କରିବାକୁ ହେଲେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋରେ ଅନୁମତି ପାଇଁ ଏକ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଉଭୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମୋଟ ୨୩ ବର୍ଗ ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇଁ ପୃଥକ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିସହ ଅନୁମତି ପାଇଁ ଯାନ ସହ ଜଡିତ କାଗଜପତ୍ର, ରାଲିର ଅନୁମତି ପାଇଁ ରାଲି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା, କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମର ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ଶେଷ ସମୟ, ରାଲି ସ୍ଥାନର ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ସଭା ସ୍ଥାନ ମାଲିକଙ୍କ ଲିଖିତ ସହମତିର ନକଲ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେକୌଣସି ସଭା ସ୍ଥାନ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ଅତି କମରେ ୨୦୦ ମିଟର ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିର୍ବାଚନ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଚିହ୍ନିତ ସ୍ଥାନ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସଂପୃକ୍ତ ଲୋକସଭା ଆସନର ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର (ଆରଓ) ଙ୍କ ଠାରୁ ୨୦ ଟି କାର‌୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ପ୍ରଚାର, ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ହେଲିପ୍ୟାଡ୍, ଅସ୍ଥାୟୀ ପାର୍ଟି ଅଫିସ୍, ପାମ୍ପଲେଟ୍ ବଣ୍ଟନ, ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ସହିତ ସଭା, ରାସ୍ତାଘାଟ ପାଇଁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର, ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର, ପତାକା ଲଗାଇବା, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାନର, ପୋଷ୍ଟର-ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ୟୁନିପୋଲ ସ୍ଥାପନ, ​​ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ସହିତ ଯାନର ବ୍ୟବହାର, ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଅଫିସ୍ ଧାରକଙ୍କ ପାଇଁ ଯାନର ଅନୁମତି, ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଯାନର ଅନୁମତି, ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking