30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 3, 2022
Homeସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟହୃଦଘାତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ

ହୃଦଘାତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଦଳୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହୃଦଘାତର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷଣକୁ ଏତେ ହାଲୁକା ଭାବରେ ନିଅନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଏ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ତାହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ।

ହୃଦଘାତର ସମସ୍ୟା ସେତେବେଳେ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ହୃଦୟର କୌଣସି ଅଂଶରେ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ତେଣୁ ହୃଦଘାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଥାଏ।

ହୃଦଘାତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ :ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ବିଚଳିତ ଲାଗିଥାଏ। ତେଣୁ, ବିଳମ୍ବ ନକରି ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍। କିଛି ଲୋକ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା ସହିତ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିନା କାରଣରେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା, ଏବଂ ବାନ୍ତି ଲାଗିବା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking