ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ୬ ପ୍ରାର୍ଥୀ

bihar election

ବିହାର : ଏଥର କେବଳ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମିଳିତ ସଂଖ୍ୟା ନୁହେଁ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ। ଏଥର ସିଏମ୍ ପଦ ପାଇଁ ୬ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଛନ୍ତି। ଜେଡିୟୁ, ବିଜେପି, ହମ୍ ଏବଂ ଭିଭିଆଇପିର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଏନଡିଏ ପୁଣିଥରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। କିନ୍ତୁ, ଆରଜେଡି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ତିନି ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳର ଗଁଠବନ୍ଧନ ଏଥର ମୁହଁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।
ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଏହି ମିଳିତ ଦଳର ମୁଖ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ତେଜସ୍ୱୀ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ସିଏମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୬ଟି ଦଳକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସେକ୍ୟୁଲାର୍ ଆଲାଇନ୍ସ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର କୁଶୱା ଏବଂ ପପୁ ଯାଦବଙ୍କୁ ଏହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ ନିଜକୁ ସିଏମ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଦଳ ଏଲଜେପି ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ଲୁର୍ଲସ ନାମକ ଏକ ନୂତନ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିବା ପୁଷ୍ପମ୍ ପ୍ରିୟ ଚୌଧୁରୀ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here