‘ମହାମାରୀ’ ହୋଇପାରେ ଫେକ୍ ପର୍ଣ୍ଣୋଗ୍ରାଫି : ବିଶେଷଜ୍ଞ 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୌନ ଶୋଷଣର ଏକ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁର ଚିତ୍ର ଅଶ୍ଳୀଳତା ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଦୀପଫେକ୍ ପର୍ଣ୍ଣୋଗ୍ରାଫି ହେଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ସେଲିବ୍ରିଟି ଏବଂ ବେସରକାରୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ମ୍ୟାପ୍ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଫେସର କ୍ଲେର୍ ମ୍ୟାକଗଲିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଅପରାଧୀଙ୍କ ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ତଥା ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦେବା ଏହା ଅଧିକ ସହଜ କରିଛି । ସମସ୍ୟା ଉପରେ ବିସିସିଆଇ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଦି ନାଇନ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି ।  ମନିପ୍ୟୁଟେଡ୍ ତଥାପି ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅପବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଜଣେ ପୀଡିତା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିପରି ତାଙ୍କର ଗୋପନୀୟତା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜୁଡିଥ୍ (ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ନୁହେଁ) କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ମୋର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ଠାରୁ ମୋର କିଛି ବାର୍ତ୍ତା ଥିଲା, ଯାହାଙ୍କୁ ମୁଁ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସମୟ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲି ଏବଂ କହିଥିଲି ଯେ ସେ ମୋତେ ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ କରିଛନ୍ତି । “ଦୁଇମାସ ପରେ, ମୁଁ ଏକ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ପର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟର ମୋଡରେଟରଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଇମେଲ ପାଇଲି, ‘ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ କି ଆପଣ ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?’ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲା ଯେ ମୋର ପ୍ରକୃତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ସହିତ ବହୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ପର୍ଣ୍ଣରେ ମୋର ଅନେକ ଚିତ୍ର ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ଜୁଡିଥ କହିଛନ୍ତି । ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ କହିଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ କୌଣସି ଅପରାଧିକ ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ।

 

ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ  ବଢ଼ୁଛି….

ନକଲି ଅଶ୍ଳୀଳ ଯୁଦ୍ଧର ସର୍ବଶେଷ ସାମ୍ନା ହେଉଛି ଚଳପ୍ରଚଳ ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ମନିପୁଲେସନ୍ । ସାମଗ୍ରିକ ଉଦାହରଣଗୁଡିକ କମ୍ ଥିବାବେଳେ, ପ୍ରଭାବିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାରକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାମଲା ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ବଢ଼ୁଛି । ଜଣେ ପୀଡିତାର ଦାନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ୨୦୧୯ ଠାରୁ ସେମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅଗ୍ରଗତି ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଗମ କରିପାରିଛି ଏବଂ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଜଟିଳ ଭିଜୁଆଲ୍ ଇଫେକ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ହାସଲ ହୋଇପାରିବ । ହେନେରୀ ଅଜଡର୍ ଗଭୀର ଫେକ ଉପରେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସେ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନକଲି ଅଶ୍ଳୀଳ ବ୍ୟବହାରରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଭୀରତମ କ୍ରେଜ୍ ଆରମ୍ଭର ଚାର୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି: “ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ମୁକ୍ତ ଉତ୍ସ ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଏକ ଅଂଶ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ଯାହା ସଫ୍ଟୱେୟାରର ବିଦ୍ୟମାନ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଗୁଡ଼ିକରୁ ସେ ଏକ ପ୍ରକାର କୋବଲ କରିଥିଲେ, ଯାହା ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଆରେ ଦେଖ, ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ପାଇଁ ଏହା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଲଗୋରିଦମ ପାଇ ପାରିବି ଯାହା ଆମେ ପୂର୍ବରୁ କରି ପାରିଲୁ ନାହିଁ ‘ । “ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେ କେହି ଏହାକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ କରିପାରିବେ । ଦୁଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର ସବୁ ଗୁରୁତର ଏବଂ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଅଜଡର କହିଛନ୍ତି ।

 

ହେଲେନ ମୋର୍ଟ ଜଣେ ଲେଖକ ଯିଏ ଶେଫିଲ୍ଡରେ ରୁହନ୍ତି । ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେ ଏକ ପର୍ଣ୍ଣ ୱେବସାଇଟରେ ନିଜର ଗଭୀର ଚିତ୍ର ପାଇଥିଲେ । ସେମାନେ ୨୦୧୭ ଠାରୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶ୍ନଟି ହେଲା ‘ମୁଁ ଏହା ପାଇବାକୁ କ’ଣ କରିଛି?’ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଅନୁଭବ କରିବା ଏବଂ ଭାବିବା ଯେ ତୁମେ ଭୁଲ୍ କରିଛ ଏବଂ ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ତାହା ନୁହେଁ ସେଥିପାଇଁ ତୁମେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଉଛ । ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା, ହେଲେନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ନକଲି ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ କିଏ ପୋଷ୍ଟ କରିଛି ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆଇନ ଦଙ୍ଗଭରା ହତାଶ ହୋଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତିଛବିଗୁଡ଼ିକୁ ତଳକୁ ଆଣିବା ଏହାର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟକର ଅଂଶ ନୁହେଁ । “ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମୋ ପାଇଁ ନୁହେଁ । ସେମାନେ ଏକ ପ୍ରକାର ଶୀଘ୍ର ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ପ୍ରମାଣ ପାଇଁ ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ରଖିବି । ମୋର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଏହା ବିଷୟରେ ପୋଲିସ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା, ସେତେବେଳେ ଜାଣି ନଥିଲି ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ପୋଲିସ ମୋତେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ସେହି ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅପରାଧ ନୁହେଁ ।

 

ଡୁରୁମ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ମ୍ୟାକଗଲିନ୍ ସମଗ୍ର ବ୍ରିଟେନରେ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଗଭୀରତମ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଖେଳଠାରୁ ଆଗରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି,  “ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସରେ ଆଇନ କେବଳ କଭର୍ ଅଟେ, ମୁଁ ଅନୁମାନ କରୁଛି ପ୍ରକୃତ ଚିତ୍ର କ’ଣ । ତେଣୁ ଏକ ପ୍ରତିଛବି କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଯାହା କାହାରିକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଏକ ଯୌନ ଚିତ୍ର । “ସ୍କଟସ୍ ନିୟମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କେବଳ ଯେକୌଣସି ପ୍ରତିଛବିରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ’ କହେ । ତେଣୁ ଏହା ବହୁତ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ଶବ୍ଦ, କିନ୍ତୁ ଏକ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ କାରଣ ତାହା ନକଲି ପର୍ଣ୍ଣକୁ ଆବୃତ କରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ କେହି ଯାଇ ପୋଲିସକୁ ଏହା ଜଣାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ପୋଲିସ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସ ପାଇଁ ଆଇନରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଲଣ୍ଡନରେ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି: “ଏହି ନିଷ୍ଠୁର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଦ୍ୟମାନ ଅପରାଧରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆଇନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ସମୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି । ‘ପ୍ରତିଶୋଧ ପର୍ଣ୍ଣ’ ଏବଂ ‘ଅପ୍ସ୍କିର୍ଟିଂ’ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମେ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିସାରିଛୁ । ପ୍ରଫେସର ମ୍ୟାକଗଲିନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦିଓ ଗଭୀର ଫେକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍‌, ବର୍ଷକୁ ବଢ଼ୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାବେଳେ ଆମେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଦ କରୁ ନାହୁଁ, କି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହୁଁ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁନାହୁଁ, ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହେବ । ଏହା ଅପବ୍ୟବହାରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମହାମାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here