28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ 2024କାହିଁକି ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ?

କାହିଁକି ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୮ ର ଶେଷ ରବିବାରରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖ କାହିଁକି ଏବଂ କିପରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହେଲା ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…
୧୯୧୭ ମସିହାରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଋଷର ମହିଳାମାନେ ‘ରୁଟି ଏବଂ ଶାନ୍ତି’ ପାଇଁ ଧର୍ମଘଟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ମହିଳା ଧର୍ମଘଟ ସମ୍ରାଟ ନିକୋଲାସଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ଏହି ଧର୍ମଘଟ ମଧ୍ୟ ଐତିହାସିକ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ, ଜୁଲିଆନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଋଷରେ ଏବଂ ଗ୍ରେଗୋରିଆନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଚାଲୁଥିଲା । ମହିଳାମାନେ ଏହି ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ତାରିଖ ଥିଲା ୨୩ ଫେବୃଆରୀ (ଋଷର ଜୁଲିଆନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ) ଗ୍ରେଗୋରିଆନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ଏହି ଦିନ ୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ, ଗ୍ରେଗୋରିଆନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚାଲିଥାଏ । ତେଣୁ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପାଳନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ।୧୯୭୫ ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିଲା । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ୧୯୭୫ ରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ମହିଳା ଦିବସକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିଲା । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ୧୯୭୫ ରେ ଏକ ଥିମ୍ ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସର ପ୍ରଥମ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା ‘ଅତୀତକୁ ପାଳନ କରିବା, ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୋଜନା’ । ତାହା ହେଉଛି ଅତୀତକୁ ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିବା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking