26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ୍‌-୨୦୨୧ମୋଜାରେ ଉପହାର ଲୁଚାଇବାର ରହସ୍ୟ କ'ଣ

ମୋଜାରେ ଉପହାର ଲୁଚାଇବାର ରହସ୍ୟ କ’ଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏଥର ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସର ଉତ୍ସବ କିଛି ଅଲଗା ହେବ । କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଗତବର୍ଷ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନେକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାର୍ଟି ସ୍ପଟ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପର୍ବର ରଙ୍ଗ ଅଲଗା ହେବ, କିନ୍ତୁ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପର୍ବ ଖୁସିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ସମସ୍ତେ ଏହି ଦିନକୁ ନିଜ ପଦ୍ଧତିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯେପରି, ଆମେ ପିଲାଦିନରୁ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପିଲାମାନେ ଏକ ମୋଜାରେ ଇଚ୍ଛା ତାଲିକା ରଖନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଘରର ଲୋକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କର ମନ ରଖିବା ପାଇଁ ଚକୋଲେଟ୍ କିମ୍ବା ଛୋଟ ଜିନିଷ ରଖନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏପରି କାହିଁକି କରାଯାଏ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ଚତୁର୍ଥ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମିରା (ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁର୍କୀ) ରେ ସେଣ୍ଟ ନିକୋଲାସ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାସ କରୁଥିଲେ, ଯାହା ଏସିଆ ମାଇନୋରର ଏକ ସ୍ଥାନ ଥିଲା। ଯିଏ ବହୁତ ଧନୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସେ ସବୁବେଳେ ଗୁପ୍ତରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତ ଉପହାର ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଦିନେ ନିକୋଲାସ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକର ତିନୋଟି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ବିବାହ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆଦୌ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଏହା ଜାଣି ନିକୋଲାସ୍ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଦିନେ ରାତିରେ ସେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରର ଛାତରେ ଥିବା ଚିମିନି ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରୁ ସୁନାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ବ୍ୟାଗ ରଖିଥିଲେ । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗରିବ ଲୋକଟି ତାର ମୋଜା ଶୁଖିବା ପାଇଁ ଚିମିନିରେ ରଖିଥିଲା । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଏକ ସିକ୍ରେଟ୍ ସାଣ୍ଟା ହେବା ପାଇଁ ମୋଜା ରେ ଉପହାର ଦେବା ପ୍ରଥା ରହିଛି ।

ହଠାତ୍ ସେହି ମୋଜା ସୁନାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ବ୍ୟାଗ ତାଙ୍କ ଘରେ ପଡିଗଲା । ଏମିତି ଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତିନିଥର ଘଟିଲା । ଶେଷରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ନିକୋଲାସ୍ ଙ୍କୁ ଦେଖିଦେଲେ । ନିକୋଲାସ ଏହାକୁ କାହାକୁ ନ କହିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ଏହି କଥା ପ୍ରଘଟ ହୋଇଗଲା । ସେହି ଦିନଠାରୁ ଯେତେବେଳେ ବି କେହି ଗୁପ୍ତ ଉପହାର ପାଇଲେ, ସମସ୍ତେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ନିକୋଲାସ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ଧୀରେ ଧୀରେ ନିକୋଲାସର ଏହି କାହାଣୀ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଲା । କାରଣ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବା ଏକ ପ୍ରଥା ଅଟେ । ସେଥିପାଇଁ ନିକୋଲାସର କାହାଣୀ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରିଟେନରେ, ବିଶେଷକରି ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆଧାରିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପିତା ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ଓଲ୍ଡ ମ୍ୟାନ୍ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ମୋଜା ରେ ଉପହାର ଦେବାର ପ୍ରଥା, ଅର୍ଥାତ୍ ଏକ ସିକ୍ରେଟ୍ ସାଣ୍ଟା ହେବା ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking