27.1 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ୍‌-୨୦୨୧ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଖୁସିରେ ସଜା ଯାଏ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରି

ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଖୁସିରେ ସଜା ଯାଏ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ, ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମର ଆନନ୍ଦରେ ଏକ ପର୍ବ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପରମ୍ପରାର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛ ଲଗାଇବା ଏବଂ ସଜାଇବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି । ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛ ଲଗାଇ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ନକାରାତ୍ମକତା ଦୂର ହୁଏ । ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗଦୂତମାନେ ଅଗ୍ନି ବୃକ୍ଷ ସଜାଇଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛକୁ ପାରାଡାଇଜ୍ ଗଛ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରି କୁ ମହମବତୀ ସହିତ ସଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଏବଂ ଘର ଆଶୀର୍ବାଦରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାରରେ ପ୍ରେମ ଓ ଭଲପାଇବା ବଢିଥାଏ । ଧ୍ୟାନରେ ରଖିଥିବେ ଯେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛର ଆକୃତି ତ୍ରିକୋଣୀୟ ହୋଇଥିବା । ଯଦି ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଥାଏ, ତେବେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛ ଏହାକୁ ହଟାଇଥାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛକୁ ଘରର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ କାନ୍ଥ ପାଖରେ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛର ଚାରିପାଖରେ ସୁଗନ୍ଧିତ ମହମବତୀ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଅଧିକ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ । ଏହି ଶକ୍ତି ସହିତ, ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଆଚରଣ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ । କୌଣସି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛକୁ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛ ସାଜସଜ୍ଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ତାରାଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ଧକାରରେ ଆଲୋକ ଆଣିବାର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ଧରାଯାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛରେ ଏକ ଛୋଟ ସାଣ୍ଟା ରଖିବା କିଛି ଭଲ ଖବର ଆଣିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଅବସରରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଗଛକୁ ହୃଦୟରେ ସଜାଇବା ଉଚିତ୍ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking