33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଫଳ-ପନିପରିବାର ୬ ଟି ନୂଆ କିସମ ଲଞ୍ଚ

ଫଳ-ପନିପରିବାର ୬ ଟି ନୂଆ କିସମ ଲଞ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଗୁଣାତ୍ମକ ମଞ୍ଜି କୃଷିର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧିରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । କାରଣ ବିହନ ହେଉଛି ଉତ୍ତମ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କର ସମୃଦ୍ଧିର ଆଧାର । ଯଦି ମଞ୍ଜି ଭଲ, ତେବେ କ୍ଷେତରେ ଏକ ଭଲ ଫସଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଯଦି ମଞ୍ଜି ଖରାପ ତେବେ ସମସ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ଉତ୍ତମ ଗୁଣର ମଞ୍ଜି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ସରକାର ୬ ଟି ନୂତନ କିସମର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ- ICAR ର 60 ତମ ସମାରୋହରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଟୋମାର 6 ଟି ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା କିସମକୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କିସମଗୁଡିକରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ, ପୁସା ଲାଲିମା ଏବଂ ପୁସା ଶ୍ରେଷ୍ଟା, ପୁଜା ଭାଇବାଭ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ରାଇଜାଲ୍, ସ୍ପାଇନାସର ପୁସା ଭିଲାଏଟି ପାଲକ୍, କାକୁଡିର ପୁସା ଗିନୋସିସ୍ କାକୁଡି ହାଇବ୍ରିଡ୍ -18 ଏବଂ ପୁସା ଗୁଲାବର ଆଲପାନା (ପୁସା ଆଲପାନା) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଉନ୍ନତ କିସମ ଏବଂ କୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ନିରାପତ୍ତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ପୁସାଙ୍କ ଅବଦାନକୁ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଟୋମାର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭାରତକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଟି କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ରପ୍ତାନି କରୁଥିବା ଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ 5 ଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ।

ଡ୍ରୋନ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାର କୃଷି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଶତପ୍ରତିଶତ ଅନୁଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଶିକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ରୟ ପାଇଁ କୃଷି ସ୍ନାତକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଦାନ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।

ପୁସା କିସମରୁ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି
ଆଇସିଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ। ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଗହମ କିସମଗୁଡିକ ଦେଶର ଗ୍ରାନାରୀରେ ପ୍ରାୟ 60 ମିଲିୟନ୍ ଟନ୍ ଗହମ ଯୋଗାଇଥାଏ ଯାହା ବାର୍ଷିକ 80,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ। ସେହିଭଳି, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ବାସମତି କିସମ ଭାରତରେ ବାସମତି ଚାଷରେ ମୁଖ୍ୟତ ଅବଦାନ ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ବାସ୍ମାଟି ଚାଉଳ ରପ୍ତାନି ଦ୍ୱାରା 32,804 କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଅର୍ଜନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରାର 90 ପ୍ରତିଶତ (29524 କୋଟି) ଅଟେ । ଦେଶର ପ୍ରାୟ 48 ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋରିଷ ARI କିସମରୁ ଚାଷ କରାଯାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking