33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଏବେ ଆଉ କ୍ଷେତରେ ବ୍ୟବହାର ହେବନି ଡିଜେଲ, ସରକାର କରିଛନ୍ତି ଏହି ପ୍ଲାନ

ଏବେ ଆଉ କ୍ଷେତରେ ବ୍ୟବହାର ହେବନି ଡିଜେଲ, ସରକାର କରିଛନ୍ତି ଏହି ପ୍ଲାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଡିଜେଲ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଚାଷ ଜମିରେ ଡିଜେଲର ବ୍ୟବହାରକୁ ଶୂନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ 2024 ସୁଦ୍ଧା କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଭାରତ ଆଶା କରୁଛି ।

ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କୃଷିରେ ଡିଜେଲର ବ୍ୟବହାର ଶେଷ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର.କେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି । କୃଷିରେ ଡିଜେଲ ବଦଳରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ସହିତ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ।

ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶକ୍ତି ଦକ୍ଷତା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ନୂତନ ତଥା ଆଧୁନିକ ଭାରତ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଆଧୁନିକ ବିଦ୍ୟୁତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିନା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଭାରତ ପାଇଁ ସେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଣିଜ୍ୟିକ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ECBS ଏବଂ ଘରୋଇ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ECO NIVAS ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜୀବାଶ୍ମ ନଥିବା ଇନ୍ଧନ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତର ସମସ୍ତ ଚାହିଦା ପୂରଣ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ଜଳସେଚନ ପମ୍ପ ବଦଳରେ ସୌର ଚାଳିତ ଜଳସେଚନ ପମ୍ପ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଏବେ ଅନେକ ସୌର ପମ୍ପ ଯୋଜନା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସୌର ଚାଳିତ ପମ୍ପ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସୌର ଜଳସେଚନ ପମ୍ପ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ସବସିଡି ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ
ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିଜେଲ ଭାରତର ମୋଟ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରାୟ 2/5 ଅଂଶ ଅଟେ। ଭାରତର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଇନ୍ଧନ, ବିଶେଷକରି ଡିଜେଲର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସୌର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ । ଏହା ଡିଜେଲର ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking