27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଅଟୋ ଏକ୍ସପୋଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩; ୩ଟି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗାଡି ଲଞ୍ଚ କଲା ଅତୁଲ ଅଟୋ

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩; ୩ଟି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗାଡି ଲଞ୍ଚ କଲା ଅତୁଲ ଅଟୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅତୁଲ ଏନର୍ଜି ହେଉଛି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରଥମ ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର୍ଗୋ ତିନି ଚକିଆ ଯାନ ଯାହା ଏକ ଡୁଆଲ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ୟାକ୍ ଅଛି ଯାହାକି ୧୯୫ କିଲୋମିଟର (ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍) ର ଏକ ଉନ୍ନତ ସୀମା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରକାର, ଅତୁଲ ମୋବିଲି ୧୧୦ କିଲୋମିଟର (ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍) ପରିସର ସହିତ ଆସିଥାଏ । ଏହି ଯାନଗୁଡିକ ଭାଲେଓର ଏକ ମୋଟର ଡ୍ରାଇଭ୍ ସହିତ ୪୮ଭି ଡ୍ରାଇଭ୍ ସିଷ୍ଟମର ଅଗ୍ରଣୀ ଏବଂ ଅଗ୍ରଣୀ ଚାର୍ଜିଂ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଡେଲଟା Q ର ଚାର୍ଜର୍ ସହିତ ଏକୀଭୂତ ହୋଇଛି । ଉଭୟ ଯାନ ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ।

IMARC ଗ୍ରୁପ୍ର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ତିନି ଚକିଆ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧,୮୭୪.୯ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ପାଦିତ ଏହି ନୂତନ ମଡେଲଗୁଡିକ ପଞ୍ଜାବ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ଏନସିଆର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାରା ଦେଶରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରକାରକୁ ଅତୁଲ ଅଟୋ ଡିଲରସିପରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ । କମ୍ପାନୀର ରାଜକୋଟରେ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ମୋଟ ଦୁଇଟି ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ଅଛି ।

ବିଦ୍ୟୁତ ଜାଗାରେ ଅତୁଲ ଅଟୋ ଉଦ୍ୟମ ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଅତୁଲ ଅଟୋରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ କେଡିଆ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଅତୁଲ ଅଟୋରେ ତିନି ଚକିଆ ଉତ୍ପାଦନରେ ତିନି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ଆସିଛୁ। ଆମର ନୂତନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯୋଗ ସହିତ ଆମେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନେତା ହେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ । ଆମର ଉନ୍ନତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ହେଉଛି ଆମର ବ୍ୟବସାୟର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଆମକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ପାଦ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ । ମୋବିଲିଟି ସେକ୍ଟରରେ ଅଗ୍ରଦୂତ ଭାବରେ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବୈପ୍ଳବିକ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ।

ଗୁଜୁରାଟର ରାଜକୋଟରେ ଅତୁଲ ଅଟୋ ତିନି ଚକିଆ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛି। ଇନ୍ଧନ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ୩ ଚକିଆ ଉତ୍ପାଦର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିସର ଅଛି – ଡିଜେଲ, ପେଟ୍ରୋଲ, ସିଏନଜି, ଏଲପିଜି ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ । ଏକୀକରଣ ଭିତ୍ତିରେ, ଅତୁଲ ଅଟୋ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ Q୨ ୨୦୨୨ ରେ ୦.୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱିତୀୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ୪.୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ନିଟ୍ ବିକ୍ରୟ ୪୪.୪୭% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧,୨୨,୨୨୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking