27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଅଟୋ ଏକ୍ସପୋଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩; ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଲକଜରୀ ‘ଗାଲାକ୍ସି’ ବସ ଲଞ୍ଚ କଲା ଜେବିଏମ ଗୃପ

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୩; ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଲକଜରୀ ‘ଗାଲାକ୍ସି’ ବସ ଲଞ୍ଚ କଲା ଜେବିଏମ ଗୃପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜେବିଏମ୍ ଅଟୋ ବୁଧବାର ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩ରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱ-ପରିକଳ୍ପିତ ଏବଂ ସ୍ୱ-ଉତ୍ପାଦିତ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଚ୍ ‘ଗାଲାକ୍ସି’ ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ୨.୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ଜେବିଏମ୍ ଗ୍ରୁପର ଏକ ଅଂଶ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ସିଟି ବସ୍, ଷ୍ଟାଫ୍ ବସ୍ ଏବଂ ସ୍କୁଲ୍ ବସ୍ ସମେତ ଏହାର ନୂତନ ସିରିଜ୍ ଇ-ବସ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ।

ଉଦୀୟମାନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବିଭାଗରେ କମ୍ପାନୀର ଅଫରକୁ ବିସ୍ତାର କରି ଜେବିଏମ୍ ଅଟୋ ଭାଇସ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ନିଶାନ୍ତ ଆର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଆର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସର ନୂତନ ପରିସର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବଜାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସମାଧାନ କରିବ, ବିଶେଷକରି ଜାହାଜ ମାଲିକ, ଯେଉଁମାନେ ସ୍ଥାୟୀ, ନିରାପଦ, ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଏବଂ ଲାଭଜନକ ସମାଧାନ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ତେବେ କମ୍ପାନୀ କୋଚର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୨ଟି ରାଜ୍ୟରେ ୧୦୦୦ ଜେବିଏମ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଛି । ଆର୍ଯ୍ୟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଜେବିଏମ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ହେଉଛି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏବଂ ସବୁଜ ମୋବିଲିଟି ସମାଧାନରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ଇଭି ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜେବିଏମ ଅଟୋ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତାକୁ ନବୀକରଣ ଏବଂ ବଢୁଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂତନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବ । ଗାଲାକ୍ସିର ୧୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚ କୋଚ୍ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଏବଂ ଏଥିରେ ୪୫ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ବସିବା କ୍ଷମତା ଅଛି । ଏହା ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି ସାନ୍ଧ୍ରତା ଉନ୍ନତ ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ, ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫର୍ ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ଜେବିଏମ୍ ଅଟୋ କହିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking