25.5 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ବଜେଟ୍ ୨୦୨୨: 'ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ' ଖର୍ଚ ଉପରେ ସରକାର କରିବେ ଟିକସ ଛାଡ଼ !

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୨: ‘ୱାର୍କ ଫ୍ରମ ହୋମ’ ଖର୍ଚ ଉପରେ ସରକାର କରିବେ ଟିକସ ଛାଡ଼ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଦରମା ପ୍ରାପ୍ତ ଲୋକମାନେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । 2020 ରୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି । ଅନେକ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଦରମା କଟାଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚାକିରୀ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ଘରୁ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ଟେଲିଫୋନ୍, ଆସବାବପତ୍ର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ପୂର୍ବରୁ, ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚର କୌଣସି ଟେନ୍ସନ୍ ନଥିଲା କାରଣ ଛୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଫିସ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ନୁହେଁ । ତେଣୁ, ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ (ବଜେଟ୍ 2022), ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଭତ୍ତା ଠାରୁ କାମ ଆଶା କରନ୍ତି ।

କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି କମ୍ପାନୀ ଏହିପରି ଭତ୍ତାର ସୁବିଧା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ସରକାର କିଛି ଟିକସ ଛାଡ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଖର୍ଚ୍ଚ କ୍ଷତିପୂରଣ ହୋଇପାରିବ । ବ୍ରିଟେନରେ ସରକାର ଘରୁ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟିକସ ଛାଡ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଶେଷ ନିୟମ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ସମାନ ଘୋଷଣା ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ।

ଫାଇନାନସିଆଲକ୍ସପ୍ରେସ ଡଟ୍ କମ୍, ଡେଲୋଏଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଉଦ୍ଧୃତ କରି ଲେଖିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନର ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘରୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଖର୍ଚ୍ଚରୁ କାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥିରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଚାର୍ଜ, ଭଡା, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଆସବାବପତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଭତ୍ତା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଭରଣା କରିପାରିବେ। ଡେଲୋଏଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସୁପାରିଶ କରିଛି ଯେ ଘରରୁ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ 50,000 ଟଙ୍କା ରିହାତିରୁ ଏକ କାମ ଦିଆଯାଉ ।

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ICAI) ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସମାନ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି । 2022 ବଜେଟରେ ଗୃହ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ସରକାର ଟିକସ ଛାଡ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ICAI ସୁପାରିଶ କରିଛି । ICAI କହିଛି ଯେ ଆସବାବପତ୍ର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ସେଟଅପ୍ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଟିକସରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଘରେ ଆସବାବପତ୍ର କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ ସେଟଅପ୍ ଉପରେ ଟିକସ ଛାଡ ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି କାରଣ ଯଦି କର୍ମଚାରୀ ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଡେସ୍କ, ଚେୟାର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବାବେଳେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking