27.5 C
Bhubaneswar
Monday, July 22, 2024
Homeଅଟୋ ଏକ୍ସପୋଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ 2023: କିଆର କେରେନ୍ସ ପୋଲିସ୍ କାର୍ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଉନ୍ମୋଚନ

ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ 2023: କିଆର କେରେନ୍ସ ପୋଲିସ୍ କାର୍ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଉନ୍ମୋଚନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କିଆ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାର ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩ ରେ କିଆ କାରେନର ନୂତନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ-ନିର୍ମିତ ଯାନ (ପିବିଭି) ପୁନରାବୃତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛି । କାରେନ୍ସ ଏକ ଇଣ୍ଟରସେପ୍ଟର ଏବଂ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପୋଲିସ୍ ଗାଡି ଯୋଗାଇଥାଏ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫିଟିଙ୍ଗ୍ ସହିତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ । ଆଇନ୍ ଶୃଙ୍ଖଳା, ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପିବିଭି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। କିଆ କାରେନ୍ସ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ୍ କାର୍ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭାବରେ ଉଭୟ ଅଟୋମେକର୍ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିର୍ମିତ ନିର୍ମିତ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଏହା ଶେଷରେ କିଆକୁ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଖେଳାଳୀ କରିବ । ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ଏହି ଯାନଗୁଡିକ ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଆଲୋକ ସହିତ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହି ନୂତନ ଯୁଗର ପିବିଭିଗୁଡିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଂଗଠନର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଚାଲୁଥିବା ଦ୍ୱିବର୍ଷୀୟ ମୋଟର ସୋ – ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩, କିଆ ଇଣ୍ଡିଆ । କେଏ୪ (କାର୍ନିଭାଲ୍) ସହିତ ଏହାର ଇଭି୯ କନସେପ୍ଟ କାରରୁ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇଗଲା । ପୂର୍ବଟି ହେଉଛି ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଏସୟୁଭି ଯାହାକି ୨୦୨୪ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ପାଦନକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଶେଷଟି, କିଆ କେଏ୪ (କାର୍ନିଭାଲ୍) ହେଉଛି କମ୍ପାନୀର ଚତୁର୍ଥ ପିଢୀର ଏମପିଭି ଯାହାକି ୨୦୨୦ ରେ ଏହାର ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲା ।

କିଆ ଇଭି ୯ ଧାରଣା କମ୍ପାନୀର ଇ-ଜିଏମ୍ପି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏସୟୁଭିରେ ଏଲ ଆକୃତିର ଡିଆରଏଲ ଥିବା ଡଟ୍-ପ୍ୟାଟେଡ୍ ହେଡଲ୍ୟାମ୍ପ ସହିତ ଏକ କ୍ଲାମସେଲ ବୋନେଟ୍ ଅଛି । ଏହା ଆଗରେ ଏକ ଟାଇଗର-ନାକ ଗ୍ରିଲ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ । କନସେପ୍ଟ କାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଚୁଙ୍କି ଚକ ଏରୋଡାଇନାମିକ୍ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ବୃହତ୍ ଚକ ସହିତ । କିୟା ଇଭି୯ କନସେପ୍ଟରେ ଥିବା ପାରମ୍ପାରିକ ଓ ଆରଭିଏମ ଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କ୍ୟାମେରା ସହିତ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ଯାହା ଭିତରର ଟ୍ରାଫିକ୍ ଦେଖାଇବ । ପଛରେ, ଏହା ଭୂଲମ୍ବ ଭାବରେ ଷ୍ଟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଲାଞ୍ଜ ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ଏକ ବିରାଟ ୱିଣ୍ଡିଶିଲ୍ଡ ପାଇଥାଏ । ଇଭିର ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରିସର ୪୫୦କି.ମି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଉପ-ପାଞ୍ଚ ସେକେଣ୍ଡରେ ୦ ରୁ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବୁଟ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

କିଆ କେଏ୪ (କାର୍ନିଭାଲ୍) ୩.୫ ଲିଟର ଭି୬ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ । ଏହା ୨୯୦ବିଏଚପି ସର୍ବାଧିକ ଆଉଟପୁଟ୍ ଏବଂ ୩୫୫ଏନଏମ ଟର୍କ ବିତରଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ । ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏକ ଆଠ-ସ୍ପିଡ୍ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇଛି । ଏହା ସମ୍ଭବତ ଭାରତୀୟ ମଡେଲଟି ୨.୨-ଲିଟର ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ ସହିତ ୨୦୦ବିଏଚପି ଏବଂ ୪୪୦ଏନଏମ ଟର୍କ୍କ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରେ । ହେଡଲ୍ୟାମ୍ପଗୁଡିକ ଗ୍ରୀଲ୍ ବିଭାଗରେ ସଂଯୁକ୍ତ । ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଏଲଇଡି ଡିଆରଏଲ, ଡୁଆଲ୍-ଟୋନ୍ ଆଲୋଇ ଚକ, ଦେହର ରଙ୍ଗର କ୍ଲାଡିଂ, ଦୁଇ ଖଣ୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ଏଲଇଡି ଟେଲ୍ ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ଟେଲ୍ଗେଟ୍ ଉପରେ ଏକ ବ୍ରଶ୍ ରୂପା ସନ୍ନିବେଶ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଆୟତାକାର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର୍ ହେଡଲ୍ୟାମ୍ପ ୟୁନିଟ୍ ଅଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking