24.1 C
Bhubaneswar
Saturday, March 2, 2024
Homeଓଡିଶାଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ ଖରିଫ ଋତୁ ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବୈଠକ...

ଭବାନୀପାଟଣା ଠାରେ ଖରିଫ ଋତୁ ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଭବାନୀପାଟଣା :ଆଜି ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କଳାହାଣ୍ଡି ପି ଅନ୍ୱେଷା ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚଳିତ ଖରିଫ୍ ଋତୁ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।
ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ,କଳାହାଣ୍ଡି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ଗତ ଖରିଫ ଋତୁ ୨୦୨୨-୨୩ରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଉପଲବ୍ଧି ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଓ ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ର ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁରେ ଧାନ ୧୮୪୧୬୧ ହେକ୍ଟର ଏବଂ ଅଣ ଧାନ ୧୯୯୫୬୦ ହେକ୍ଟର ରେ ଚାଷ କରାଯିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଅଣଧାନରେ ମକା ୧୬୭୫୧ହେକ୍ଟର,କ୍ଷୁଦ୍ର ଶସ୍ୟ ୮୬୫୧ହେକ୍ଟର,ଡାଲି ଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ ୬୮୦୫୫ ହେକ୍ଟର, ତୈଳବୀଜ ୧୨୯୩୪ ହେକ୍ଟର, କପା ଜାତୀୟ ୭୨୪୪୭ହେକ୍ଟର,ପନିପରିବା ୧୭୬୭୭ ହେକ୍ଟର,ମସଲା ଜାତୀୟ ୨୪୨୩ ହେକ୍ଟର,ଆଖୁ ୬୦୦ ହେକ୍ଟର ଏଭଳି ସମୁଦାୟ ୩,୮୩,୭୨୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବୈଠକରେ ଜିଲ୍ଲା ମୂଖ୍ୟ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।ଧାନ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ହାରାହାରି ଉତ୍ପାଦନ ୪୮ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଏବଂ ସମୁଦାୟ ମୋଟ ୮୮୩୯୭୨.୮୦ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ଟନ ଉତ୍ପାଦନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରଯାଇଛି।।ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳ ସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ଵାରା ୨୫୪୮୦୪ ହେକ୍ଟର ଜଳସେଚିତ ଏବଂ ୧୨୮୯୧୭ ହେକ୍ଟର ଅଣ ଜଳସେଚିତ ଜମିରେ ଚାଷ ହେବାପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।ବୃହତ୍ ଜଳସେଚନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ଯନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ଷା ଠିକ୍ ହେଲେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଜଳସେଚନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।ବୃହତ୍ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଗତ ୭/୭/୨୦୨୨ରୁ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳସେଚନ କେନାଲରେ ଜଳ ଛଡାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ନଭେମ୍ବର ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁ ରହିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ୨୦୨୨ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ସାର ୭୭.୭ କିଲୋ ପ୍ରତି ହେକ୍ଟର ଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ୨୦୨୩ ପାଇଁ ୮୧.୭୦ ପ୍ରତି ହେକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସେଭଳି ଭୂମି ପୋଷଣ ଅଭିଜାନ ରେ ୨୦୨୩-୨୪ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୨୫୦୦୦ ମୃତ୍ତିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଫସଲର ବିବିଧକରଣ ଯୋଜନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୭୦୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ ନ କରି କପା,ଡାଲି ଜାତୀୟ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଶସ୍ୟ, ପରିବା କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ମିଲ୍ଲେଟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଶସ୍ୟ ର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ୮ ଟି ବ୍ଲକ ଭବାନୀପାଟଣା, ଥିଆମୁଲ ରାମପୁର, ନର୍ଲା, ଲାଞ୍ଜିଗଡ, କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା, ଏମ ରାମପୁର,କୋକସରା, ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ରେ ୮୨୯୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଜଳନିଧି, ସୌରୋ ଜଳନିଧି,କୃଷି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ରଣ,ବଳରାମ ଯୋଜନା,ଭାରତୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ କୃଷି ପଦ୍ଧତି,ଉନ୍ନତ ବିହନ ଉତ୍ପାଦନ, ସାର ଓ ଔଷଧ ସିଂଚନ ରେ ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବହାର, ନକଲି ବିହନ ,ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ଚଢାଉ ଉପରେ ସି ଡି ଏ ଓ କହିଥିଲେ। ଖରିଫ୍ ଋତୁ ୨୦୨୩-୨୪ ପାଇଁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ୧୭୭୧୧୭.୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଋଣ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାରେ ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ଯେଭଳି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ ସେଥି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।ଖରିଫ୍ ଋତୁ ପାଇଁ ଧାନ ବିହନ ୨୦୯୦୦ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ,ମୁଗ ବିହନ ୯୫୦ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ,ହରଡ ବିହନ ୯୦୧ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ,ବିରି ବିହନ୧୦୨୧ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ,ଚିନାବାଦାମ ବିହନ ୧୦୫୦ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି।ଉତ୍ତମ ଧାନ ଓ ଅଣଧାନ ବିହନ ମାନଙ୍କୁ ତନଖି କରି ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବିହନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସଭାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଓ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ପରସ୍ପର ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ କରି କଳାହାଣ୍ଡି ଚାଷୀ ଯେଭଳି ଚାଷ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ ତା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।
ବୈଠକରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏସ ଇ, ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳସେଚନ ଅନିଲ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଡି ଆର୍ ସି ଏସ ପ୍ରମୋଦ ସାହୁ, ଡି ଡି ଏଚ କିଶୋର ମହାଲିଂ, ଇ ଈ, ଓ ଏଲ ଆଇ ସି ବେଣୁ ଚରଣ ବେହେରା, ଇଫ୍କୋ ମ୍ୟାନେଜର ଗଣେଶ ପାଢ଼ୀ, ଏସ ଇ, ଏମ ଆଇ ଏ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଇ ଈ, ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଏସ ଇ ଅପର ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ତପନ କୁମାର ପାତ୍ର ଡି ଆଇ ପି ଆର୍ ଓ ମନୋଜ ବେହେରା ଙ୍କ ସମେତ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ,କୃଷି,ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ,ବ୍ୟାଙ୍କ୍,ଉଦ୍ୟାନ,ସମବାୟ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ,ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ୍ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking