ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଦେଶ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଫୋନ୍ ଏକ ହବି ଥିଲା ଏବଂ କେବଳ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଗ୍ରଗତି ହେବା ସହ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଫୋନ୍ ଶସ୍ତା ହୋଇଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ପାଇବେ | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେଉଁ ଦେଶରେ ଫୋନ୍ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ଚାଲନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ କେଉଁ ଦେଶରେ କେତେ ଲୋକ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଜାଣିବା |

ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି
ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ଚୀନ୍ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଅଧିକ ଲୋକ ରହିବେ, ସେତେବେଳେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ସେଥିପାଇଁ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସଂଖ୍ୟା ଚାଇନାରୁ ଆସିଛି | ଏଠାରେ ୯୧୨ ନିୟୁତ ଲୋକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି |

ଭାରତ
ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ପରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଚାଇନା ପରେ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଭାରତରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୩୯ ନିୟୁତ ଏବଂ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି।

ଆମେରିକା
ଏହି ତାଲିକାରେ ଆମେରିକାର ତୃତୀୟ ନାମ | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୭୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ
ଏହି ତାଲିକାର ଚତୁର୍ଥ ନାମ ହେଉଛି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ | ଯଦିଓ ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଦେଶ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛି | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୦  ନିୟୁତ ଅଟେ।

ବ୍ରାଜିଲ୍
ଏହି ତାଲିକାରେ ବ୍ରାଜିଲ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ | ବ୍ରାଜିଲରେ ସକ୍ରିୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୧୦୯ ନିୟୁତ ଅଟେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here