29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Home2023- ବଜେଟ୍ହଟିବ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିବା ସରକାରୀ ଗାଡି ଓ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ; ସରକାର ଦେବେ ଋଣ

ହଟିବ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିବା ସରକାରୀ ଗାଡି ଓ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ; ସରକାର ଦେବେ ଋଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରିବେଶକୁ ନେଇ ଆଜି ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଯାନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବଜେଟରେ ଏକ ବିଶେଷ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସୁଧମୁକ୍ତ ଋଣ ନେଇପାରିବେ। ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ବଜେଟରେ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁରୁଣା ତଥା ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ସରକାରୀ ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରୁ ଋଣ ନେଇପାରିବେ । ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉନ୍ନତି ତଥା ପ୍ରଦୂଷିତ ଯାନଗୁଡିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଋଣ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । ବଢୁଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ।

ସ୍କ୍ରାପ୍ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବଜେଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ସରକାରୀ ଗାଡି ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ସମୟସୀମା ପୂରଣ କରିଥିବା ଗାଡିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସୁଧମୁକ୍ତ ଋଣ ନେଇ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ପରିବହନ ମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଛି । ଏହା ସହିତ ସରକାର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଲିଥିୟମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଏହା ସହ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେବ । ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ଛାଡ କରାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking