କରୋନା ପରେ ଏବେ ଚୀନରୁ ଆସିଛି କ୍ୟାଟ କ୍ୟୁ ଭାଇରସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୟୁ ଭାଇରସ, ନାଁ ଟି ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ଏବେ ଚୀନୀ ଲ୍ୟାବରୁ ଆସିଛି ଏହି ନୂଆ ଭୂତାଣୁ । ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଉଛି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ପରେ କ୍ୟାଟ କ୍ୟୁ ଭାଇରସ ଏବେ ଚୀନରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିସାରିଛି ।

ଚାଇନାର ୱୁହାନ୍ ସହରରୁ କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରୁ ବାହାରି ପାରିନଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଏକ ଚାଇନାର ଭୂତାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏବେ ବିପଦ ପାଲଟିପାକୁ ଯାଉଛି । ବାସ୍ତବରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଭୂତାଣୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁର ନାମ କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୟୁ ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, ଚାଇନାର କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୟୁ ଭାଇରସ୍ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ତାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇପାରେ । ଏହି ଭୂତାଣୁ ଆର୍ଥ୍ରୋପୋଡ୍ ଭୂତାଣୁ ଶ୍ରେଣୀରେ । କୁଲେକ୍ସ ନାମକ ମଶା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଘୁଷୁରିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନା ଏବଂ ଭିଏତନାମରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏହି କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୟୁ ଭାଇରସ୍ ପୀଡିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।
ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ଫେବ୍ରିଲ୍ ରୋଗ, ମେନିଜାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ (ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍) ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚେତାବନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର କୁଲେକ୍ସ ମଶାମାନଙ୍କରେ କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୟୁ ଭୂତାଣୁ ଭଳି କିଛି ଭୂତାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଘୁଷୁରିରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଚାଇନାରେ ଘରୋଇ ଘୁଷୁରିମାନେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉନ୍ନତି କରିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କ୍ୟାଟ୍ କ୍ୟୁ ଭୂତାଣୁ ଚାଇନାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଏହାର ବିସ୍ତାର ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।
ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ସେରମ୍ ନମୁନାରେ ଆଣ୍ଟି- CQV IgG ଆଣ୍ଟିବଡି (ଆଇଜି ଜି ଆଣ୍ଟିବଡି) ମିଳିଛି। ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ ର ଡାକ୍ତରୀ ପତ୍ରିକା IJMR ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦୁଇଟି ନମୁନା ୨୦୧୪ ଓ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଆଇସିଏମଆର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ତେବେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇପାରେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here