ଜଣେ ବିବାହିତ ସହିତ ଜଣେ ଅବିବାହିତା ରହିବାକୁ କ’ଣ ଲିଭ୍ ଇନ୍ ରିଲେସନ୍‌ସିପ୍ କୁହାଯାଇପାରିବ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଇନ୍ କ’ଣ କହୁଛି….

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ ‘ଜୀବନ୍ତ ଜୀବନ’ ସଂସ୍କୃତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା କିମ୍ବା ଅବିବାହିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ‘ଲିଭ୍ ଇନ୍‌ ରିଲେସନସିପ୍’ ନାମ ଦିଆଯାଉଛି। ନିକଟରେ ବଙ୍ଗୀୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଟିଏମସି ସାଂସଦ ନୁସରତ ଜାହାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିଖିଲ ଜୈନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଆଇନଗତ ନୁହେଁ ବରଂ ‘ଲିଭ୍ ଇନ୍‌ ରିଲେସନସିପ୍’। ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିବାହ ତୁର୍କୀରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ। ନୁସରତ ଜାହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଧର୍ମ ବିବାହ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଭାରତରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିବାହ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱୀକୃତି ଆବଶ୍ୟକ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ, ଜୁନ୍ ୧୯, ୨୦୧୯ରେ, ନୁସରତ ଜାହାନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଖିଲ ଜୈନଙ୍କ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁହେଁ ଗତ ମାସ ଧରି ଏକାଠି ରହୁ ନାହାଁନ୍ତି।

ସେହିଭଳି ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ନିକଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ବିବାହିତ ଏବଂ ଅବିବାହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲିଭ୍-ଇନ୍-ସମ୍ପର୍କ ଅନୁମୋଦିତ ନୁହେଁ’। ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଏବଂ ୩୧ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବିବାହିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ‘ଲିଭ୍ ଇନ୍‌ ସମ୍ପର୍କର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉଭୟ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୦ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ମାନଦଣ୍ଡକୁ ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହାକି ଏକ ଦମ୍ପତି ନିଜକୁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସମାଜରେ ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଉଭୟଙ୍କ ବୟସ ଏକ ଆଇନଗତ ବିବାହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ମେ ମାସରେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ  ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଏକ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ ‘ଲିଭ୍ ଇନ୍‌ -ସମ୍ପର୍କ ସାମାଜିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ଆବେଦନକାରୀ ଗୁଲଜା କୁମାରୀ (୧୯) ଏବଂ ଗୁରୁବିନ୍ଦର ସିଂ (୨୨) ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏକାଠି ରହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ‘ଲିଭ୍ ଇନ୍‌ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କହିଥିଲେ ଯେ କେବଳ ପରସ୍ପର ସହିତ ରହିବା କିମ୍ବା କାହା ସହିତ ରାତି କାଟିବା ଘରୋଇ ସମ୍ପର୍କ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ମହିଳା ଏହି ମାମଲାରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ। ଆଲମିରା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, ଦମ୍ପତି ଅବିବାହିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ହୁଏତ ନିଜ ନିଜ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ପରସ୍ପର ସହିତ ବାସ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଜ ଆଗରେ ନିଜକୁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here