27.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 20, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶବିଶ୍ୱବଜାରରେ ନିଫ୍ଟ ୮୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା

ବିଶ୍ୱବଜାରରେ ନିଫ୍ଟ ୮୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଏସୀୟ ବଜାରରେ ଏକ ସହାୟକ ଧାରା ଏବଂ ରୋବଷ୍ଟ ବିଦେଶୀ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ଇକ୍ୱିଟି ମାନଦଣ୍ଡ ସୋମବାର ପଜିଟିଭିଟି ରେଟ୍ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ତଥ୍ୟ ଆଗରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଗତି ସକରାତ୍ମକ ଥିଲା, ଯାହା ବଜାର ସମୟ ପରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ତୃତୀୟ ଅଧିବେଶନରେ , ୩୦-ସେୟାର ବିଏସଇ ସେନସେକ୍ସ ୨୭୪.୦୭ ପଏଣ୍ଟରୁ ୬୦,୦୬୭.୨୧ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏନଏସଇ ନିଫ୍ଟି ଉଚ୍ଚକୁ ଉଠିଛି ୭୯.୪୫ ପଏଣ୍ଟରୁ ୧୭,୯୧୦.୫୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୩୦-ସେୟାର ସେନ୍ସେକ୍ସ ପ୍ୟାକ୍ ଠାରୁ ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ଇନଫୋସିସ୍, ବଜାଜ ଫିନ୍ସର୍ଭ, ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏବଂ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଭକାରୀଙ୍କ ଚାର୍ଟରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲେ । ତେବେ ଏଚଡିଏଫସି, ଡ. ରେଡ୍ଡୀ, ଏଲ ଆଣ୍ଡ ଟି, ଏସୀୟ ପେଣ୍ଟସ୍ ଏବଂ କୋଟାକ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏସିଆର ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ଜାପାନର ବଜାର ସକରାତ୍ମକ ଜୋନ୍ ରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଛୁଟିଦିନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ମାର୍ଟ ଲାଭ ସହିତ ସମାପ୍ତ ହେଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୈଳ ମାନଦଣ୍ଡ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୯୧.୫୩ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବିନିମୟ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଦେଶୀ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ନିବେଶକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୨,୧୩୨.୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନେଟ କ୍ରେତା ଥିଲେ। ଭାରତର ବଜାରର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିବା ତଥା ବଜାୟ ରଖୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଲିଶ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଭିବୃଦ୍ଧି। ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୫.୫ ପ୍ରତିଶତରେ ଚାଲୁଥିବା ଆରବିଆଇର ରିପୋର୍ଟ ହେଉଛି ଏହି ତଥ୍ୟର ଏକ ସମର୍ଥନ। “ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିରତା ଜାରି ରହିବ, ଏହି ସମୟରେ କିଛି ସେକ୍ଟର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଆଶା କରାଯାଇପାରେ। ପରାଜିତ ଆଇଟି ସେଗମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେଇପାରେ ପୁଲବ୍ୟାକ୍ ରାଲି, ଜିଓଜିତ୍ ଆର୍ଥିକ ସେବାଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ ବିନିଯୋଗ କୈାଶଳକାରୀ ଭି କେ ବିଜୟକୁମାର କହିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking