28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Home2024 ବଜେଟ୍ ଆଶାବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଆଶା : ଟିକସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନତା ଆଣିବ ବଜେଟ୍..

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଆଶା : ଟିକସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନତା ଆଣିବ ବଜେଟ୍..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବାବେଳେ ଆଇସିଆରଏ ଟିକସ, ପେନ୍ସନ୍ ଏବଂ ବୀମା ଯୋଜନା, ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ ସ୍କିମ୍ ଭଳି ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଏହା ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠ ବଜେଟ୍ ହେବ। ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁମାନେ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚଟି କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋରାଜ ଦେଶାଇ, ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍, ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ମନମୋହନ ସିଂ, ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନା ଏବଂ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ଏକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଘୋଷଣା ନଥିବା କୁହାଯାଉଛି ଯେହେତୁ ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି । ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ । ଟିକସ ବାବଦରେ ଆଇସିଆରଏ କହିଛି ଯେ ବଜାରରେ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ସୁରକ୍ଷା କାରବାର ଟ୍ୟାକ୍ସ (ଏସଟିଟି) ହଟାଇବାକୁ ଚାହିଦା ରହିଛି ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି ସଂଗ୍ରହ ବଢିବା ସହିତ ଏହି ଚାହିଦା ପୁଣିଥରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଘରୋଇ ଇକ୍ୱିଟି ବଜାରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଅଧିକ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ବୋଲି କହିଛି। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଲାଭ ଉପରେ ଟିକସ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସରକାର ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ହାତରେ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଉପରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଉପରେ ଦୁଇଥର ଟିକସ ଦିଆଯାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking