33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ମଙ୍କିପକ୍ସ ଜୀବାଣୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ମଙ୍କିପକ୍ସ ଜୀବାଣୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା, ଟମାଟୋ ଫ୍ଲୁ କୋପ ଏବେବି ଥିବା ବେଳେ ସାମନାକୁ ଆସିଛି ଆଉ ଏକ ଆତଙ୍କ, ଯାହାର ନାଁ ମଙ୍କିପକ୍ସ । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ପେନ ଏବଂ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ପରି ଅନେକ ଦେଶରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । କେବଳ ୟୁରୋପରେ ନୁହେଁ, ଆମେରିକାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସମାନ ଲକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ମେ ୭ ରେ, ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରଥମ ମଙ୍କିପକ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିକଟରେ ନାଇଜେରିଆରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ତେଣୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆଫ୍ରିକାରେ ଜୀବାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ରୋଗ କିପରି ବିସ୍ତାର ହେଉଛି ତାହା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ପକ୍ସ । ଯଦିଓ ୱାଟର ପକ୍ସ କିମ୍ବା ଛୋଟପୋକ ପାଇଁ ଉପଶମ ଅଛି, ତଥାପି ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ବିରଳ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚିକିତ୍ସା ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ।

ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭାଇରସ୍‌: ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ….
୧)ଏହି ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ପିଠି ଏବଂ ବେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେବ ।
୨ ) କମ୍ପନ ଏବଂ ଥକାପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଶରୀରରେ ଛୋଟ ଦାଗ ଦେଖାଯିବ ।
୩) ମିଳିମିଳା, ବସନ୍ତ, ସ୍କର୍ଭି, ଏବଂ ସିଫିଲିସ୍ ର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ସହିତ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସମାନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି ।

ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭାଇରସ୍‌: ସତେଜ ଚେତାବନୀ….
ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରମାନେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ରୋଗ ‘ବୁନ୍ଦା’ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଛି । ତେଣୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଭାବିଲେ ଯେ ଏହି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା, କ୍ଷତ, ନାକ, ପାଟି କିମ୍ବା ଆଖି ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନୂତନ ମାମଲା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଭୟ କରନ୍ତି ଯେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ଏ ବାବଦରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯିବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍କିପକ୍ସ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ମଧ୍ୟ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ୟୁକେରେ ମେ’ ୬ ସୁଦ୍ଧା ୯ଟି ମଙ୍କିପକ୍ସ ରୋଗ ଚିହ୍ଟଟ ହୋଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ତଥ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଚଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking