28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Home2024 ବଜେଟ୍ ଆଶାବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଆଶା : ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କ୍ୟାପେକ୍ସକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି ସରକାର

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଆଶା : ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କ୍ୟାପେକ୍ସକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ପୁଞ୍ଜି ବ୍ୟୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ନିଜର ଗତି ବଜାୟ ରଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଭାରତ ସରକାର ଏଫୱାଇ ୨୫ ରେ ୧୦.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ବଜେଟ୍ କରିବେ, ଯାହା କୋଭିଡି ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ୱାଇଓୱାଇ ବିସ୍ତାରକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। କ୍ୟାପେକ୍ସ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ମନ୍ଥରତା ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କିଛି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ବୋଲି ବଜେଟ୍ ପୂର୍ବ ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ଆଇସିଆରଏ କହିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଏପ୍ରିଲ୍-ନଭେମ୍ବର ମାସରେ, କ୍ୟାପେକ୍ସ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫.୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି (ଏଫୱାଇ୨୦୨୪ ବିଇ ର ୫୮.୫ ପ୍ରତିଶତ) ଏପ୍ରିଲ୍-ନଭେମ୍ବର ଏଫୱାଇ୨୩ ରେ ₹ ୪.୫ ଲକ୍ଷରୁ (ଏଫୱାଇ୨୩ ପ୍ରୋଭ୍ର ୬୦.୭ ପ୍ରତିଶତ) ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାର କ୍ୟାପେକ୍ସ ଆଡକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାର ୩୯ ୪.୩୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ୩୫% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫.୫୪ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କ୍ୟାପେକ୍ସରେ ଆଉ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଆର୍ଥିକ ୨୦୨୨-୨୩ ରୁ ୭.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚି ୩୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ତେବେ ଗତ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking