ଆମେରିକାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୋଭାକସିନକୁ ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଔଷଧ ନିୟାମକ FDA ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱଦେଶୀ କରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିନାହିଁ । ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ (EUA) ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି | ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ଆମେରିକାର ସହଯୋଗୀ ଓକୁଜେନ ଏଫଡିଏ ସହିତ ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ (EUA) ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଅନୁଯାୟୀ, USFDA ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ଯେ ନୂତନ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ପାଇଁ କୌଣସି ନୂତନ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ (EUA) ଅନୁମୋଦନ ହେବ ନାହିଁ ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେରିକାର ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପାଇଁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଓକୁଜେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏଫଡିଏର ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭାକ୍ସିନ ପାଇଁ ବିଏଲ୍ ଦାଖଲ କରିବ। BLA ହେଉଛି FDA ର “ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁମୋଦନ” ପ୍ରଣାଳୀ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଔଷଧ ଏବଂ ଟିକା ଅନୁମୋଦିତ ।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଲ  ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଟିକା ପାଇବା ସହିତ ଆମେରିକାରେ ମହାମାରୀ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏଥିସହ, USFDA ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ନୂତନ COVID-19 ଟିକା ପାଇଁ କୌଣସି ନୂତନ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ (EUA) ଅନୁମୋଦିତ ହେବ ନାହିଁ । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଆମେରିକୀୟ ସହଯୋଗୀ, ଓକୁଗେନ COVAXIN®️ ପାଇଁ ବାୟୋଲୋଜିକ୍ସ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ (BLA) ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ FDA ରୁ ଏକ ସୁପାରିଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁମୋଦନ ଅଟେ । ସମସ୍ତ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ BLA ପ୍ରଣାଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବେ, ଯାହା ଟିକା ପାଇଁ ମାନକ ପ୍ରଣାଳୀ । ତେଣୁ BLA ପାଇଁ, COVAXIN®️ ପାଇଁ ମାର୍କେଟିଂ ଆବେଦନ ଦାଖଲକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here