30.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 28, 2024
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -2023କାହିଁକି ପାଳନ ହୁଏ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ; ଜାଣନ୍ତୁ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ

କାହିଁକି ପାଳନ ହୁଏ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ; ଜାଣନ୍ତୁ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ୭୪ ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ହେବ ଜ୍ଝ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ଗ୍ରହଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ରାଜପାଥରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ସାମରିକ ପରେଡ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୧୯୫୦ ରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର କାର‌୍ୟ୍ୟକାରିତାକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୯, ୧୯୪୭ ରେ, ଡକ୍ଟର ବିଆର ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ୧୧ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୧୯୫୦ ରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା। ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ‘ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱରାଜ’ ହାସଲ କଲା ।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ତଥା ମୁକ୍ତ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି, ତା’ପରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ସରକାରୀ ପ୍ରତିନିଧି ଚୟନ କରିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଏହି ଦିନଟି ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ସମୟ ନେଇପାରନ୍ତି । ଏହି ଐତିହାସିକ ଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଗର୍ବ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବକୁ ପରେଡ ସହିତ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ସାମରିକର ତିନୋଟି ୱିଙ୍ଗ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ‘ଜାନକୀ’ ସେମାନଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏୟାର ସୋ ଏବଂ ଦୁଃସାହସିକ ବାଇକ୍ ଚଲାଇବା ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଗ୍ରୀଟ୍ ଏବଂ ସାହସ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ହୁଏ । ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସହିଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ସାହସିକ କାର‌୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ସାମରିକ ବ୍ୟକ୍ତି, ନାଗରିକ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ସାହସିକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking