25.1 C
Bhubaneswar
Friday, March 1, 2024
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -2023ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ପ୍ୟାରେଡ୍ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ମାଗଣା ମେଟ୍ରୋ ରାଇଡ୍

ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ପ୍ୟାରେଡ୍ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ମାଗଣା ମେଟ୍ରୋ ରାଇଡ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କାର୍ତ୍ତାଭିଆ ପଥରେ ୭୪ ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣକାରୀ ଏବଂ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟିକେଟ୍ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ରାଇସିନା ହିଲ୍ ନିକଟରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନରେ “ମାଗଣା ମେଟ୍ରୋ ରାଇଡ୍” ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୁଧବାର ଦିନ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୩-୩୧ ରୁ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଉପରେ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନାରେ ଏହା ଅଂଶୀଦାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଉଦୟ ଭବନ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ସେକ୍ରେଟାରିଏଟ୍ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ୍ କାର୍ତାଭିଆ ପଥ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ପାୱାର୍ ପଏଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନା ସମୟରେ ଏହା ଏକ ସ୍ଲାଇଡରେ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିଲା ଯେ “ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ମେଟ୍ରୋ ସେବା କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ”। ବୈଧ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡ / ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ / ଟିକେଟ୍ ଥିବା ଆମନ୍ତ୍ରଣକାରୀ ତଥା ଟିକେଟ୍ ଧାରକମାନେ ସରକାରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଫଟୋ ଆଇଡି ସହିତ ମାଗଣାରେ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇବେ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଉଦୟ ଭବନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଚିବାଳୟ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ ବାହାରିବେ। ପରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ଇ-ଟିକେଟ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା “ଏକ କ୍ୟୁଆର କୋଡ୍ ରହିବ” ଏବଂ ଏହି ଟିକେଟ୍ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ “ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ଥିବା ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମାଗଣା ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଏକ ଟୋକନ୍” ଦେଖାଯାଇପାରିବ ।

ଉଦୟ ଭବନ ଷ୍ଟେସନ ହଳଦିଆ ରେଖା ଉପରେ ପଡିଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଚିବାଳୟ ଷ୍ଟେସନ ହଳଦିଆ ରେଖା ଏବଂ ଭାୟୋଲେଟ୍ ଲାଇନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିନିମୟ ସୁବିଧା ଅଟେ । ଡିଏମଆରସିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। ଗତ ବର୍ଷ ରାଜପାଥଙ୍କ ନାମ ‘କାର୍ତ୍ତା ପଥ’ ନାମରେ ନାମିତ ହେବା ପରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ବଲ୍ଲଭରେ ଆୟୋଜିତ ଏହା ପ୍ରଥମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ହେବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ଛକଠାରେ ହେବ ଏବଂ ସରକାର ୩୨,୦୦୦ ଟିକେଟ୍ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଅନଲାଇନରେ ପଠାଯିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

“ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅତିଥି ଏବଂ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡ ଇ-ଆମନ୍ତ୍ରଣ ଦ୍ୱାରା ବଦଳାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପୋର୍ଟାଲ amantran.mod.gov.in ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି, ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ, ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡ ଏବଂ କାର ପାର୍କିଂ ଲେବଲ୍ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ଜାରି କରାଯାଉଛି ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। ଏହା ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଧିକ ନିରାପଦ ଏବଂ କାଗଜହୀନ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଏବଂ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଜାତୀୟ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking