33.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଭୁତ୍ ଚତୁଦର୍ଶୀକାହିଁକି ପାଳନ ହୁଏ ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ?

କାହିଁକି ପାଳନ ହୁଏ ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ,ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ବା ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବ ଦିନ ପଡେ | ଏହି ଦିନ ଧନ୍ଵନ୍ତରୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଧନତେରାସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ବର୍ଷ ୧୨ ନଭେମ୍ବରରେ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଏହାକୁ କାଳୀ ଚୋୖଦସ, ବା ଛୋଟି ଦିୱାଲୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | କାର୍ତିକ ମାସରେ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥିକୁ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ କୁହାଯାଏ | ପଣ୍ଡିତ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ଘନଶ୍ୟାଲ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହିଦିନ ଯମରାଜଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ପଛରେ ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି | ମନ୍ଦ ଉପରେ ଭଲର ବିଜୟକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନରକ ଚାଟୁର୍ଦାଶୀ ଉପରେ ଦେବୀ କାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରଭୁ କୃଷ୍ଣ ଭୂତ ନରକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୂର୍ତା ସମୟରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଭୂତକୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ପରେ ତେଲରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ସକାଳ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ତେଲ ସ୍ନାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ମନାଯାଏ | ନିଜ ଜୀବନରୁ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଶୁଭ ଦିନ ହେଉଛି ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ |

ଭାରତର କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପାଳନ କରଯାଏ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ
ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଏବଂ ଗୋଆ ରାଜ୍ୟରେ ନରକ ଚାଟୁରଦାଶୀ ଦିୱାଲୀ ଭଳି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଅବଶିଷ୍ଟ ଭାରତରେ, ନରକ ଚାଟୁରଦାଶୀଙ୍କୁ ପରଦିନ ରାତିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହାକି ଅମାବାସ୍ୟା ନାମକ ଚନ୍ଦ୍ର ନଥିବା ରାତି ଅଟେ | ଏହାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଦୀପାବାଲି ଭୋଗୀ କୁହାଯାଏ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking