22.1 C
Bhubaneswar
Sunday, January 23, 2022
Homeଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜନୀତିଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପିକୁ ମିଳିପାରେ ଏତିକି ଭୋଟ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପିକୁ ମିଳିପାରେ ଏତିକି ଭୋଟ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ : ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ 2017 ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିକୁ 57 ସିଟ ରେ ବିଜୟ ମିଳିଥିଲା । ସେହିଭଳି କଂଗ୍ରେସକୁ 11 ସିଟ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଆସନରେ ଜିତିଥିଲେ ।

ତେବେ ଭୋଟରଙ୍କ ସର୍ଭେରେ ଏକ ଚମକପ୍ରଦ ଖୁଲାସା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଘନିଷ୍ଠ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ସର୍ଭେ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏଥର 39 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ବିଜେପି ଆଡକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିସହ କଂଗ୍ରେସର ଅଂଶରେ 37 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଯିବ ବୋଲି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । 13 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଉଛି । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାୟ 11 ପ୍ରତିଶତ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଛି ।

ଏହି ସର୍ଭେରେ 70 ଟି ସିଟ୍ ରୁ ବିଜେପି 31 ରୁ 37 ଟି ସିଟ୍ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସକୁ 30 ରୁ 36 ଟି ସିଟ୍ ମିଳୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ଆକାଉଣ୍ଟରେ 2 ରୁ 4 ଟି ସିଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟ ପଟେ, 0 ରୁ 1 ସିଟ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking