26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଏକ୍‌ଜିଷ୍ଟ୍ ପୋଲ୍ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ଓପିନିଅନ ପୋଲ ୨୦୨୨ : ସପାକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଫାଇଦା; ବିଜେପିକୁ କେତେ ସିଟ...

ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ଓପିନିଅନ ପୋଲ ୨୦୨୨ : ସପାକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଫାଇଦା; ବିଜେପିକୁ କେତେ ସିଟ ?

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ : ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ନା ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଜାରି ରହିବ ? କିମ୍ବା ଗତ ନିର୍ବାଚନର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିରୋଧରେ କଂଗ୍ରେସ କିମ୍ବା ବିଏସପି ଏଥର ଏକ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ କି? ଯଦିଓ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, କିନ୍ତୁ ସି ଭୋଟର ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । 2017 ତୁଳନାରେ ଏସପି ବିପୁଳ ଲାଭ କରୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ବିଏସପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉନ୍ନତି ଦେଖାଇ ନାହିଁ ।

ସୋମବାର ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିବା ମତଦାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୟୁପିର 403 ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପି ଏକ ସହଜ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବ । ତେବେ ଗତଥର ଭଳି ବିଜେପି 300 ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉନାହିଁ । ପୂର୍ବ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜେପି 227 ରୁ 254 ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ । ଏସପି ସହଯୋଗୀ ଦଳ 136 ରୁ 151 ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବେ । ମାୟାବତୀଙ୍କ ପାର୍ଟି, ଯିଏ ୟୁପିର ଚାରିଥର ସିଏମ୍ ଥିଲା, ବିଏସପିର ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାରି କରିପାରେ । ପାର୍ଟିକୁ ମାତ୍ର 8 ରୁ 14 ଟି ଆସନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିସହିତ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସତ୍ୱେ କଂଗ୍ରେସକୁ ମାତ୍ର 6-11 ଟି ସିଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ମତାମତ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା 53.4 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ CM ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । 31.5% ଲୋକ ଏଥର ଏସପି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ 11.5% ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ 2.5 ପ୍ରତିଶତ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସି ଭୋଟରଙ୍କ ଆକଳନ କ’ଣ?
ସି ଭୋଟର ଏବଂ ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍ ର ସର୍ବଶେଷ ମତଦାନ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁପିରେ ପୁଣିଥରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇପାରିବ । 223 ରୁ 235 ଟି ଆସନରେ ବିଜେପିର କମଲ ଫୁଲ ଫୁଟିପାରେ । ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି 2017 ତୁଳନାରେ ବହୁତ କିଛି ଲାଭ କରୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ କିନ୍ତୁ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଦୂରରେ ଥାଇପାରେ । ଏସପି 145 ରୁ 157 ଟି ସିଟ୍ ଜିତିପାରେ । ବିଏସପିର ହାତୀଟି 2017 ର ମନ୍ଥର ଗତି ସହିତ ଚାଲୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି । କଂଗ୍ରେସକୁ ମାତ୍ର 0-3 ସିଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ବିଏସପି 8 ରୁ 16 ଟି ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । 4-8 ସିଟ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଖାତା କୁ ଯାଇପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking