27.1 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ବଜେଟ ୨୦୨୨: ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ସମେତ ଏହି ଜିନିଷ ହୋଇପାରେ ମହଙ୍ଗା

ବଜେଟ ୨୦୨୨: ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ସମେତ ଏହି ଜିନିଷ ହୋଇପାରେ ମହଙ୍ଗା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ଦେଶର ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସକାଳ 11 ଟାରେ ଏହାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଦେଶର ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏହି ବଜେଟରୁ ବହୁତ ଆଶା ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଏକ ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଦେଶରେ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ପ୍ରାୟ 50 ଟି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ ।
ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଏହି 50 ଟି ଜିନିଷରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସାମଗ୍ରୀ, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।  ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ 56 ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ସରକାର ଏହି ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି । ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅର୍ଥନୀତିର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ମହଙ୍ଗା ହେବ
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଚାର୍ଜର୍, ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ଲ୍ୟାମ୍ପ, କାଠ ଆସବାବପତ୍ର, ମହମବତୀ, ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପରି ଜିନିଷ ଅଧିକ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରିବା ପରେ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାର୍ଜର, ଭାଇବ୍ରେଟର ମୋଟର ଏବଂ ରିଙ୍ଗର ଭଳି ଅଂଶ ଆମଦାନୀ କରିବା ମହଙ୍ଗା ହେବ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଟେସଲା ଏବଂ ସ୍ୱିଡେନର ଆସବାବପତ୍ର କମ୍ପାନୀ ଇକିଆକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ସରକାର ଏଭଳି ଜିନିଷ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି
ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ। ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେହି ଆଇଟମଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ 5 ରୁ 10 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାସ୍ତବରେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking