ନଭେମ୍ବର 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁଧ ହାର ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

supreme court

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଋଣ ଛାଡ଼ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଣ ଛାଡ଼ ସୁବିଧାର ଲାଭ ଉଠାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୧୫ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଋଣ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅଣ-ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି (ଏନପିଏ) ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଆମେ ଏହାକୁ ବାରଣ କରୁଛୁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ତଥା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଆଡଭୋକେଟ ହରିଶ ସାଲଭେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ୨ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶୀଘ୍ର ସୁଧ ଛାଡ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉଚିତ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସରକାର ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାସ୍ କରିବୁ। ଏହା ଉପରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଋଣ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଦିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପଡିବ | ତା’ପରେ ସୁଧ ଉପରେ ସୁଧ ଛାଡ ଯୋଜନା ଉପରେ ନଭେମ୍ବର ୨ ସୁଦ୍ଧା ଏକ ସର୍କୁଲାର ଆଣିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here