ଆପ ପରେ ଏବେ ଚାଇନିଜ ମୋବାଇଲ ଉପରେ ସରକାର ନେଇପାରନ୍ତି କଡା ନିଷ୍ପତି; ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ ନୂଆ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 2020 ରେ ଭାରତରେ 220 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଭାରତ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାର ଦେଖିଲେ । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପଛରେ କାରଣ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ଥିଲା। ଦି ମର୍ନିଂ କଣ୍ଟେକ୍ସଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫୋନରେ ବ୍ୟବହୃତ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପଠାଯାଇଥିବା ନୋଟିସ୍ ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।
କାଉଣ୍ଟରପଏଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପଚରାଯାଇଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ହେଉଛି ଭିଭୋ, ଓପୋ, ଜିଆଓମି ଏବଂ ୱାନପ୍ଲସ୍ ଯାହା ଭାରତୀୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବଜାରର 50% ରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ଏହି ଚାଇନାର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ କି ନାହିଁ ତାହା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି । ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରଶ୍ନ ପରେ, ଭାରତ ସରକାର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପଠାଇବେ, ଯାହା ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରିବ । ନିଶ୍ଚିତକରଣ ପାଇଁ ଆମେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ପହଞ୍ଚିଛୁ, ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ ।
ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ଆପ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶୋଧ ପରଠାରୁ, ଚାଇନାର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର “ଭାରତୀୟତା” କୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାରିଟି ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ଏହି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡିକ ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଶୋଧ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ, ଓପୋ, ଭିଭୋ ଏବଂ ଏହାର ସବ୍-ବ୍ରାଣ୍ଡ୍  ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକର ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶ ଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ପଛକୁ ଠେଲି ହୋଇନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ ଯେ ଜିଆଓମି ଏଥିରେ କାହିଁକି ଜଡିତ ଅଛି କାରଣ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଆସିଛି ।
ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର କଟକଣା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ହୁଆୱାଇ ଏବଂ ଜେଟିଇ ଭଳି ଚାଇନାର ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହିତ ମେଳ ଖାଇପାରେ। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେବଳ ହାର୍ଡୱେର୍ ନୁହେଁ ସଫ୍ଟୱେର୍ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ, ବିଶେଷତ Chinese ଚାଇନାର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ।
ଏହି ଚାଇନାର ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ପଠାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିଗୁଡିକ ସହିତ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛି କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କିପରି କରାଯିବ ଏବଂ ପରେ ଆଉ କଣ ଅନୁସରଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟତା ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here