26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ -୨୦୨୨ଭାରତୀୟ ଅତିଥି ବନିବେ ୫ ମଧ୍ୟଏସୀୟ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି !

ଭାରତୀୟ ଅତିଥି ବନିବେ ୫ ମଧ୍ୟଏସୀୟ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏସୀୟ ଦେଶର କାଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିମାନେ 2022 ରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୨୦୦୯ ରେ ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ତତ୍କାଳୀନ କାଜାକିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନର୍ସଲତାନ ନାଜରବାଏଭ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଆଧାରରେ ମଧ୍ୟ ଏସୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଇନାର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଥିଏଟରରୁ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏସୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କାଜାଖସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏବଂ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନର ପାଞ୍ଚଜଣ ନେତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଗସ୍ତର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ବିକାଶ ସମୟରେ ଇରାନର ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ମାଧ୍ୟମରେ ବିକାଶ ସହଭାଗୀତା, ବିନିଯୋଗ, ସୁରକ୍ଷା ସହଭାଗୀତା ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ସହିତ ସଂଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହା କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଡିସେମ୍ବର 18-19 ରେ ଭାରତ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ହେବ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ପରେଡ ପାଇଁ ଭାରତର ଏକ ସ୍ଥିର ସ୍ଥାନ ନଥିଲା । ଲାଲକିଲ୍ଲା , ରାମଲିଲା ମଇଦାନ, କିଙ୍ଗସୱେ ଏବଂ ଇରୱିନ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ପରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ୟାରେଡ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । 1955 ରେ, ପରେଡର ସ୍ଥାନ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ରାଜପାଥରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜନୈତିକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ପ୍ୟାରେଡ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking