24.1 C
Bhubaneswar
Sunday, January 23, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରେ ନୋବେଲ

ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରେ ନୋବେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ବେଂଜାମିନ ଲିଷ୍ଟ ଓ ଡେଭିଡ ମ୍ୟାକମିଲାନଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ନୋବେଲ ପପରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଆସିମେଟିକ ଅର୍ଗାନୋକାଟାଲିସିସ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତକାଲି ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ୩ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୁକୁରୋ ମାନାବେ, କ୍ଲାଉସ ହାସଲମାନ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜର୍ଜିଓ ପାରିସି ପାଇବେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର । ଜଟିଳ ଶାରୀରିକ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ଆମର ବୁଝାମଣାରେ ଭୂମିପୂଜନ ଅବଦାନ ପାଇଁ ସିୟୁକୁରୋ ମାନାବେ, କ୍ଲାଉସ୍ ହାସେଲମ୍ୟାନ୍, ଜିଗିରିଓ ପ୍ୟାରିସି ମିଳିତ ଭାବରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ 2021 ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ। ମେଡିସିନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋଭନୀୟ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନୋବେଲ ବିଧାନସଭା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରିନ୍ସଟନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ବରିଷ୍ଠ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ ସ୍ୟୁକୁରୋ ମାନାବେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ର ମାତ୍ରା କିପରି ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ାଇଥାଏ ତାହା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ । ଏହି ସମୟରେ, କ୍ଲାଉସ୍ ହାସେଲମ୍ୟାନ୍, ଜର୍ମାନୀର ମ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ଲାନ୍କ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଏକ ମଡେଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଜଳବାୟୁକୁ ଏକତ୍ର କରିଥାଏ, ତେଣୁ ପାଣିପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସତ୍ୱେ ଜଳବାୟୁ ମଡେଲଗୁଡିକ କାହିଁକି ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୮ ରେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ଅକ୍ଟୋବର ୪ ତାରିଖରୁ ମେଡିସିନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଅକ୍ଟୋବର ୫ରେ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୬ ରେ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ରେ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking