36.4 C
Bhubaneswar
Wednesday, May 25, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶମେଗା ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ପାର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ 4,445 କୋଟି ଅନୁମୋଦନ

ମେଗା ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ପାର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ 4,445 କୋଟି ଅନୁମୋଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏବଂ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଧବାର ଏକ କ୍ୟାବିନେଟ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ 4,445 କୋଟି ମେଗା ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ଟେକ୍ସଟାଇଲ ପାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି ।

“ୟୁନିଅନ୍ କ୍ୟାବିନେଟ୍ 7 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ 4,445 କୋଟି ଟଙ୍କା ସହିତ 7 PM ମେଗା ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ରିଜିଅନ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ପୋଷାକ (PM MITRA) ପାର୍କ ସ୍ଥାପନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି , “ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି
ବଜେଟ୍ 2021-22 ରେ ପ୍ରଥମେ ଘୋଷିତ ହେଲା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍କ ପ୍ରାୟ 1 ଲକ୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ 2 ଲକ୍ଷ ପରୋକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ସାତଟି MITRA ପାର୍କ ବିଭିନ୍ନ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗ୍ରୀନ୍ ଫିଲ୍ଡ ଏବଂ ବ୍ରାଉନ୍ ଫିଲ୍ଡ ସାଇଟରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ତାମିଲନାଡୁ, ପଞ୍ଜାବ, ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଆସାମ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏଥିରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ପାର୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ସାଇଟଗୁଡିକ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ମାନଦଣ୍ଡ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking