27.1 C
Bhubaneswar
Sunday, February 25, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଦରକାର ପଡ଼ିବନି ଫିନାଇଲ, ଗୋଟେ କୋଲା ରସୁଣରେ ଚମକିବ ଟଏଲେଟ!

ଦରକାର ପଡ଼ିବନି ଫିନାଇଲ, ଗୋଟେ କୋଲା ରସୁଣରେ ଚମକିବ ଟଏଲେଟ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ରସୁଣରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଛି। ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେଉ କିମ୍ବା ବିଭିନ୍ନ କ୍ରନିକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ବାଥରୁମ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ରସୁଣର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ରସୁଣରେ ଏଲିସିନ୍ ନାମକ ଏକ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ, ଯାହା ରସୁଣରେ ଗନ୍ଧ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ। ଏହି ଉପାଦାନରେ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଓ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି। ଯାହା ବାଥରୁମ ସଫା କରିବା ବେଶ ଉପଯୋଗୀ।
ଶୌଚାଳୟ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ରସୁଣକୁ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଟଏଲେଟ ପ୍ୟାନରେ ଗୋଟିଏ ରସୁଣ ରାତା ସାରା ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। କାହିଁକି ସାରା ରାତି? ରସୁଣ ଗନ୍ଧ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ବାଥରୁମକୁ କମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏପରି କରିବା ଉଚିତ୍। ସକାଳୁ ଉଠି ଏବଂ କମୋଡକୁ ଫ୍ଲାଶ୍ କରନ୍ତୁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପଦ୍ଧତି ଟିକିଏ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ। ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏକ କପ୍ ପାଣି ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଗୋଟିଏ ରସୁଣ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗକୁ ଫୁଟୁଥିବା ପାଣିରେ କାଟି ପକାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଚୁଲା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ। ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ପାଣିକୁ ଜଳକୁ କମୋଡରେ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ରାତା ସାରା ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ସକାଳେ ଉଠି ଯାଦୁ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟରେ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ବାଥରୁମକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ। ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ। ଏହା ହଳଦିଆ ଦାଗକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking