32.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 13, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶବିବାହରେ ହେଉଛି କି ବିଳମ୍ବ? ତେବେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ...

ବିବାହରେ ହେଉଛି କି ବିଳମ୍ବ? ତେବେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିବାହ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଏବଂ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥାଏ। ତଥାପି, ବିବାହରେ ବିଳମ୍ବ କିମ୍ବା ସମସ୍ୟା ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ। ଶିବ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ପାର୍ବତୀ ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ, ବିବାହରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଶିବ ପୂଜା ଏବଂ ଅର୍ଚ୍ଚନା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିକାର ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ବିବାହରେ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ।
୧. ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ: ବିବାହର ଯୋଗ ପାଇଁ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜା ରାତିରେ କରାଯାଏ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି ସମ୍ଭବ ଏହା ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ନାମ ଜପ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଫୁଲ, ଧୂପ, ଦୀପ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ।
୨. ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବ୍ରତ ରଖନ୍ତୁ: ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ବର ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବ୍ରତ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ଏହି ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୂଜାପାଠ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମୟ ସମୟରେ କୌଣସି ବାଧା ବିନା ବ୍ରତ କରନ୍ତୁ।

୩. ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସଫା କରି, ତା’ପରେ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଗଙ୍ଗା ଜଳ କିମ୍ବା କ୍ଷୀରରେ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଓ ଭକ୍ତିରେ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କରିପାରିବେ।

୪. ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ ନିୟମିତ କରିପାରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ତୁମର ବିବାହ ଯୋଗ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ତୁମେ ଜଣେ ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିପାରିବ।

୫. ବିବାହର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ମା’ ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବିବାହର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ବର ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ାଇଥାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking