ଆଇପିଏଲରେ ମୋଷ୍ଟ ଏକ୍ସପେନସିଭ ଖେଳାଳୀ କିଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ….

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆରେ ନୁଆ ଯୁଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଏମିତି ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଫ୍ରାଚାଇଜମାନେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଅକ୍ସନ ଡାକନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଏ ସେହି ଖେଳାଳୀମାନେ ? ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥାଏ, ଯାହାକି ପ୍ଲେୟାର ପ୍ରି-ନିଲାମ ବଜାୟ ରଖି କିମ୍ବା ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଏକ ରାଇଟ୍ ଟୁ ମ୍ୟାଚ୍ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବହାର କରି କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଦଳର ସର୍ବାଧିକ ୩ ଟି କ୍ୟାପଡ୍ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି, ୨ ଟି ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଏବଂ ୨ ଜଣ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏଠାରେ ୫ ଟି ମୋଷ୍ଟ ଏକ୍ସପେନ୍ସିଭ ଖେଳାଳୀଙ୍କ କଥା କହୁଛୁ ।

ପାଞ୍ଚଟି ମୋଷ୍ଟ ଏକ୍ସପେନ୍ସିଭ ଖେଳାଳୀ
ବିରାଟ କୋହଲି – ୧୭ କୋଟି – ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର
ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ପର‌୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ଶବ୍ଦ ନାହିଁ ।
ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଖେଳ, ଘରୋଇ ହେଉ କି ବାହାରେ ହେଉ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ସେ ଏହି ଆରସିବି ଦଳ ପାଇଁ ଅମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଲିଗ୍ ର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଏବଂ ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ତାଙ୍କୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଆରସିବି ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୧୭ କୋଟି ର ଖୁବ୍ ଭଲ ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଛି ।

ରୋହିତ ଶର୍ମା – ୧୫ କୋଟି – ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ
ରୋହିତ ଶର୍ମା ବୋଧହୁଏ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜ୍ଜନକ ସୀମିତ ଓଭର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟ ହେବାର ନାହିଁ ଯେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳି ଓ ହିଟମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ୩ ଓଡିଆଇ ଦ୍ୱିଶତକ ଏହାର ଏକ ପ୍ରମାଣ । ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବର୍ଷକୁ ଆସୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ଓଡିଆଇ ରେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଟି -୨୦ ରେ ୨୪ ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏମଆଇ ରେ ୩ ଟ୍ରଫିରେ ଏକ ରେକର୍ଡ କରି ନେଇଥିଲେ । କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିନାୟକ କରିଥିଲେ ।

ଏମଏସ ଧୋନି – ୧୫ କୋଟି – ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ
ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଫେରିବା ପରେ ସିଏସକେ ର ବ୍ୟବସାୟର ପ୍ରଥମ କ୍ରମ ଥିଲା ଏକ ବୃହତ ୧୫ କୋଟି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଦସ୍ତଖତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା । ଗତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୨୯୦ ରନ୍ ଏବଂ ୧୩ ଟି ବରଖାସ୍ତ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଧଳା ବଲ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଚମତ୍କାର ବର୍ଷ ଥିଲା, ଏବଂ ସିଏସକେ ଆଶା କରିବ ଯେ ସେ ସେହି ଫର୍ମ ଏବଂ ତାଙ୍କର ନମ୍ବର ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଅଣ୍ଡରଟେଡ୍ ୱିକେଟ୍ ରଖିବାର କୌଶଳ ନୂତନ ସିଜନରେ ୩ ନମ୍ବର ଖୋଜୁଥିବାବେଳେ ବହନ କରିବେ ।

ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର – ୧୨ କୋଟି – ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ
ଯଦିଓ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୧୮ ପାଇଁ ଏସଆରଏଚ ରେ ଡେଭିଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା ।ବଲ୍ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ଉପରେ ଏକ ବର୍ଷର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ସେ ସଂସ୍କରଣରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିଲେ ।ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ୧୨ କୋଟି ଦରମା ସହିତ ସନରାଇଜର୍ସ ରଖିଲେ ।ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥିବା ସର୍ବାଧିକ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଓପନର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସନରାଇଜର୍ସ ଆଶା କରିବେ ଯେ ସେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକରୁ ଫେରିବା ସମୟରେ କିଛି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଦଳକୁ ଫେରସ୍ତ କରିବେ। ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଜାତୀୟ ଦଳକୁ ଦାବି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଲିଗ୍ ପ୍ରଥମ କିମ୍ବା ବୋଧହୁଏ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ।

ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ – ୧୨କୋଟି – ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ |
ଗତ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମରେ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ବିଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ନିଯୁକ୍ତି ଥିଲା | ଯଦିଓ ଆଇପିଏଲ୍ 2018 ରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଇପିଏଲ୍ ର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରେ ସେ ସ୍ଥିର କରିଥିବା ମାନାଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ନଥିଲା, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍ 2019 ପାଇଁ ସମାନ ଦରମା ସହିତ ଦଳରେ ରଖିଥିଲେ | ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଜନ୍ମିତ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟର ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏକ ବିନାଶକାରୀ | ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର | ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଗୋ ଶବ୍ଦରୁ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ବୋଲିଂ ସହିତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ; ସେ ହେଉଛନ୍ତି X ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଦଳ ଚାହାଁନ୍ତି |

ଆଇପିଏଲର ୧୩ ତମ ସିଜନ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆବୁଧାବିରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଗତ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ରନର୍ସ ଅପ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ବିପକ୍ଷରେ ହେବ। ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ ରବିବାର ବଦଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର କରାଯିବାକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ୍ କରୋନା କାରଣରୁ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here