20.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, February 27, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଜାଣନ୍ତୁ ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରି କ’ଣ ! କାହିଁକି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ହୁଏ ବିସ୍ଫୋରଣ ?

ଜାଣନ୍ତୁ ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରି କ’ଣ ! କାହିଁକି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ହୁଏ ବିସ୍ଫୋରଣ ?

ବ୍ୟୁରୋ : ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ହେଉ କିମ୍ବା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆଜିକାଲି ସବୁଆଡେ ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରିରେ କ’ଣ ଏପରି ରହିଛି ଯାହାକୁ ପୂରା ବିଶ୍ୱ ଭୟ କରୁଛି । ବିଶେଷ ଭାବେ ଇଟାଲୀରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରିକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଜାଣାଇବୁ ଯେ ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରିରେ ଏପରି କ’ଣ ରହିଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି କ’ଣ ପାଇଁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହା କେଉଁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ?
ଦୁନିଆ ଯାହାକୁ ସୁପର ଆଗ୍ନେଅଗିରି ବୋଲି କହୁଛି ତାହାର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି କ୍ୟାମ୍ପି ଫ୍ଲେଗେରି । ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଦୁନିଆର ୨୦ଟି ସକ୍ରିୟ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । କ୍ୟାମ୍ପି ଫ୍ଲେଗେରି ୧୨ରୁ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଛି । ତେବେ ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଦେଶ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି ।

ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରି କିପରି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ?
ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରି ସେତେବେଳେ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ୨୪୦ ଘନ ମାଇଲରୁ ଅଧିକ ପଦାର୍ଥ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଇଟାଲୀର କ୍ୟାମ୍ପି ଫ୍ଲେଗେରି ସହିତ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହାକୁ ସୁପର ଆଗ୍ନେୟଗିରି କୁହାଯାଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ, ଯେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ୧୫୩୮ ମସିହାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଥିଲା ଯେ ଏହା ଯୋଗୁ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଉପକୂଳରେ ଏକ ନୂତନ ପର୍ବତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।

କେବେ ଏବଂ କାହିଁକି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ :
ଆଗ୍ନେୟଗିରି ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପର୍ବତ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ତରଳ ଲାଭା ରହିଛି । ବାସ୍ତବରେ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଜିଓଟର୍ମାଲ୍ ଶକ୍ତି ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଶକ୍ତି ଯୋଗୁ ପଥର ତରଳି ଲାଭାରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଲାଭା ଉପର ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ ପର୍ବତ ଫାଟିଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି କୁହାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଜ୍ଞାନ ଭାଷାରେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଏହିପରି ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଭିତରେ ଥିବା ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ପ୍ଲେଟ୍ ପରସ୍ପର ସହିତ ଘସି ହୋଇଥାନ୍ତି, ଏଥିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁ ପଥରଗୁଡିକ ତରଳିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହି ତରଳାଯାଇଥିବା ପଥର ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପର୍ବତ ଫାଟିଯାଏ ଏବଂ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking