ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳନର ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତରେ ସାଧାରଣତଃ ଅନେକ ତାରିଖକୁ ଶହୀଦ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ବିଶେଷ ଭାବରେ ଜାନୁୟାରୀ ୩୦, ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୧, ନଭେମ୍ବର ୧୭ ଓ ୧୯ ଏବଂ ମେ ୨୭ । ମାତ୍ର ୨୧ ଅକ୍ଟୋବରକୁ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଶହୀଦ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହାଛଡା ୧୭ ନଭେମ୍ବରକୁ ଓଡିଶାରେ ଲାଲ୍ ଲଜପତ ରାୟଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଶହୀଦ ଦିବସରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜଘାଟ ସ୍ଥିତ ବାପୁଙ୍କ ସମାଧିସ୍ଥଳରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଅଭିବାଦନ ଜଣାନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ୨ ମିନିଟର ନିରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି। ଏସବୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଶହୀଦ ଦିବସରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନାରାବାଜୀ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହୀଦମାନଙ୍କ ସମାଧି ଉପରେ ଏହି ମେଳା ରଖାଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଚିହ୍ନ ହେବ । ଦେଶର ସହିଦମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର ।
ହୋଲି ରକ୍ତ ସହିତ ଖେଳିବ, ଯଦି ଦେଶ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼େ, ତେବେ ସରଫାରୋଶୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ହୃଦୟରେ ଅଛି । ଦେଶର ସହିଦମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର । ଆଜି ଆକାଶରେ ଶହ ଶହ ପକ୍ଷୀ ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଶହୀଦମାନେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ଉଡ଼ିବାର ବାଟ ଦେଖାଇଲେ । ଦେଶର ସହିଦମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର ।
ଦେଶ ପ୍ରେମରେ, ଲୋକମାନେ ଉତ୍ତାପରେ ବସିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଦେଶ ପାଇଁ ମରିବେ, ସେମାନେ ମୃତ୍ୟୁର ଅବସ୍ଥାରେ ବସିଛନ୍ତି । ଦେଶର ସହିଦମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର । ଏହିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ ଶହୀଦ ଦିବସ ।