କେଉଁ ତାରିଖକୁ କାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଯେପରି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ ଭାରତରେ ଏମିତି ଅନେକ ତାରିଖକୁ ଶହୀଦ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ଜାନୁୟାରୀ ୩୦, ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୧, ନଭେମ୍ବର ୧୭, ୧୯ ଏବଂ ମେ ୨୭ ଭଳି ତାରିଖ ସାମିଲ ରହିଛି । ହେଲେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଏହି ସବୁ ତାରିଖକୁ କେଉଁ ମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ତାରିଖକୁ କାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।
ଜାନୁୟାରୀ ୩୦
୩୦ ଜାନୁଆରୀ ହେଉଛି ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ତାରିଖ । ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ମୋହନଦାସ କରମଚାନ୍ଦ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିବାରୁ ଏହି ତାରିଖକୁ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଶହୀଦ ଦିବସରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତିନି ସେବା ମୁଖ୍ୟ ରାଜ ଘାଟ ସ୍ମାରକୀରେ ସମାଦୀରେ ଏକାଠି ହୋଇ ବହୁ ରଙ୍ଗର ଫୁଲରେ ସଜ୍ଜିତ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି। ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର କର୍ମଚାରୀମାନେ କାହାଳୀ ବା ତୁରୀ ମଧ୍ୟ ବଜାଇଥାନ୍ତି । ସକାଳ ୧୧ ଟାରେ ସାରା ଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଦୁଇ ମିନିଟର ନିରବତା ପାଳନ କରାଯାଏ । ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ସର୍ବ-ଧର୍ମ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି ।
୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ
୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୩୧ ରେ ଲାହୋର (ପାକିସ୍ଥାନ) ରେ ଭାଗବତ ସିଂ, ସୁଖଦେବ ଥାପର ଏବଂ ଶିବରାମ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଶହୀଦ ଦିବସ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।
୧୯ ମେ’
ଆସାମ ରାଜ୍ୟର ବାରାକ ଉପତ୍ୟକାର ବଙ୍ଗଳା ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଆସାମ ସରକାରଙ୍କୁ ଆସାମକୁ ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ସରକାରୀ ଭାଷା କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା ଯଦିଓ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ବଙ୍ଗୀୟ ଲୋକ ଥିଲେ। ବାରକ ଉପତ୍ୟକାରେ, ସିଲେଟି ଭାଷାଭାଷୀ ବଙ୍ଗୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଧିକାଂଶ ମୁଖ୍ୟ ଘଟଣା, ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ୧୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, ୧୯ ମଇ ୧୯୬୧ ରେ ସିଲଚର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଘଟିଥିଲା। ୧୯ ମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଷା ଶହୀଦ ଦିବସ (“ଭାଷା ଶହୀଦ ଦିବସ”) ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି ।
୨୧ ଅକ୍ଟୋବର
୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ହେଉଛି ପୋଲିସ୍ ଶହୀଦ ଦିବସ (କିମ୍ବା ପୋଲିସ୍ ସ୍ମୃତି ଦିବସ), ଯାହା ସାରା ଦେଶରେ ପୋଲିସ୍ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ଏହି ତାରିଖରେ, ଚୀନ୍-ଭାରତୀୟ ସୀମା ବିବାଦର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଲଦାଖର ଇଣ୍ଡୋ-ତିବ୍ଦତୀୟ ସୀମାରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା।
୧୭ ନଭେମ୍ବର
ଓଡ଼ିଶା ରେ ୧୭ ନଭେମ୍ବର, ଲାଲା ଲଜପତ ରାୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବାର୍ଷିକୀ (୧୮୬୫–୧୯୨୮) ପାଳନ କରାଯାଏ । “ପଞ୍ଜାବର ସିଂହ”, ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଭାରତୀୟ ନେତା।
୧୯ ନଭେମ୍ବର
ମରାଠା ଶାସିତ ରାଜକୁମାରୀ ଜାନସୀ ରାଣୀ ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଇଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ୧୯ ନଭେମ୍ବର ୧୮୨୮, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶହୀଦ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ୧୮୫୭ ବିଦ୍ରୋହରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ ।