29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶକିର୍ଗିଜସ୍ଥାନରେ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ର

କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନରେ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ର

ବିଶକେକ : କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ବିଶକେକରେ ସ୍ଥାନୀୟ ତଥା ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏସୀୟ ଦେଶରୁ ଶତାଧିକ ଛାତ୍ର ଦେଶ ଛାଡିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମେ ୧୭ରେ, ଶହ ଶହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ରାଜଧାନୀ ବିଶକେକରେ ଏକ ହଷ୍ଟେଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ସେଠାରେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଥୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଇମ୍ରାନ ୟୁସୁଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ କରି ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କେତେକ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ।

ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଘୃଣା ପାଇଁ କେଉଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତକ ଦାୟୀ ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପ୍ରତିଦିନ ବିଶକେକରୁ ଅତିରିକ୍ତ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଏଠାରୁ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ଘରକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନର ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଏସୀୟ ଏବଂ ଆରବ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି, ଏହାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହେଉଛି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଧାରଣର ମୂଲ୍ୟ । ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୭ହଜାର ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବିଶକେକରେ ଅଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ମିଶନ କହିଛି ଯେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦୂତାବାସ ଚିନ୍ତିତ । ତେବେ କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking