29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ କଟାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଗଛ : ହାଇକୋର୍ଟ

ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ କଟାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଗଛ : ହାଇକୋର୍ଟ

କୋଚି: କେବଳ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାରୁ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ କୌଣସି ଗଛ କଟାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଛଗୁଡିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ ହିଁ କଟାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଯଦି ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବ ତେବେ ଏଡା କଟାଯାଇ ପାରିବ । ଜଷ୍ଟିସ ପି.ଭି କୁହ୍ନିକ୍ରିଷ୍ଣନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ଜମିରେ ବଢୁଥିବା ବୃକ୍ଷ କାଟିବା ଏବଂ ବିସର୍ଜନ ନିୟମାବଳୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ୨୦୧୦ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଗଠିତ କମିଟି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିନା କୌଣସି ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଗଛକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କାଟିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅପସାରଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

କେରଳ ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ ଯେ କୌଣସି ବୈଧ କାରଣ ବିନା ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଗଛ କାଟିବା ଏବଂ ହଟାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁରୋଧ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ । ବୃକ୍ଷଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଶୀତଳ ଛାୟା, ଶୁଦ୍ଧ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଆଶ୍ରୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାବେଳେ କୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ପାଲକ୍କଡ-ପୋନାନି ରୋଡରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଦୃଶ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଗଛ କାଟିବା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିବାବେଳେ ଜନ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking