29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦେଶ ଛାଡିଲେ ୪୫ ହଜାର ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା

ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦେଶ ଛାଡିଲେ ୪୫ ହଜାର ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା

ନ୍ୟାପିଦା: ମ୍ୟାନମାରର ବିବାଦୀୟ ରାଖିନରେ ବଢୁଥିବା ହିଂସା ୪୫ହଜାର ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ପଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମଣିଷକୁ ହତ୍ୟା, ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ଜାଳିଦେବା ଭଳି ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ନଭେମ୍ବରରେ ଆରାକାନ ସେନା ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଶାସକ ସାମରିକ ସରକାରୀ ବାହିନୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରଠାରୁ ରାଖିନରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି ।

ଏହି କାରଣରୁ, ୨୦୨୧ରେ ସାମରିକ ପତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପରଠାରୁ ଚାଲିଆସୁଥିବା ବୃହତ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଏହି ସଂଗ୍ରାମ ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମଝିରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି । ବୌଦ୍ଧ ବାସିନ୍ଦା ଏଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ବାହାର ଲୋକ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି । ସେ ସରକାରରେ ଥିଲେ କିମ୍ବା ବିଦ୍ରୋହୀ ଦଳରୁ । ଆରାକାନ ସେନା କହିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଜାତିସଂଘର ରାଖାଇନ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଏହା ଶାସନ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁ ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୬ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦେଶରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking