ବାର୍ଷିକ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ କିମ୍ବା ଗୋକୁଳାଷ୍ଟମୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ । ଏହା ହେଉଛି ବାର୍ଷିକ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଯାହା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ଅବତାର କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପର୍ବ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯାହା ଶ୍ରାବଣ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ଯାହା ଗ୍ରେଗୋରିଆନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ଅଗଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ପଡ଼େ ।

ଏହା ସାରା ବିଶ୍ୱର ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷକରି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବୈଷ୍ଣବ ଧର୍ମ ପରମ୍ପରାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ବ ଅଟେ । ଭଗବତ୍ ପୁରାଣ (ଯେପରିକି ରସା ଲୀଲା କିମ୍ବା କୃଷ୍ଣ ଲୀଲା) ଅନୁଯାୟୀ, କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜୀବନର ନୃତ୍ୟ-ନାଟକ ପ୍ରଣୟନ, କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମ ହେବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଭକ୍ତି ଗୀତ, ଉପବାସ (ଉପଭାସା), ରାତ୍ରି ସଚେତନତା (ରତ୍ରି ଜାଗରନ୍) ଏବଂ ଏହା ପରର ସମସ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଜନମାଷ୍ଟମୀ ଉତ୍ସବର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ । ଏହା ଏହି ପର୍ବ ମୁଖ୍ୟତଃ ମଥୁରା ଏବଂ ବୃନ୍ଦାବନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯାହା କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀ ଅଟେ । ତା ଛଡ଼ା ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା ମଣିପୁର, ଆସାମ, ବିହାର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା ପ୍ରମୁଖ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ ଅଣସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଜାତିର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି ।

କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପରଦିନ ନନ୍ଦୋତ୍ସବ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଦିନ ନନ୍ଦ ବାବା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ସମାଜକୁ ଉପହାର ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here