ଆଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି

ଭଦୋଦରା: ଆପଣ ଦ୍ରୁତ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ( ଆରଏଟି) ଏବଂ ତା’ପରେ ଆଟିପିସିଆର ରେ ନେଗେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବେ, ଯାହା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୋଲ୍ଡ ମାନକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତଥାପି, ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଯେ ଆପଣ କୋଭିଡ -୧୯ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ।
ଗୁଜୁରାଟର ଡାକ୍ତରମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀମାନେ ଆଟିପିସିଆର ରେ ନେଗେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ହାଇ-ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ସିଟି (ଏଚଆରସିଟି) ଫୁସଫୁସରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ ।

ଏହି ସମସ୍ୟା ଏତେ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ଯେ ଭଦୋଦରା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଭିଏମସି) ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ର ବର୍ତ୍ତମାନର ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଆଟିପିସିଆର ଉପରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା ନୁହେଁ ବରଂ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ତୃତୀୟ-ପକ୍ଷ ପ୍ରଶାସକ (ଟିପିଏ) ସେମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏପିଡେମିକ୍ ରୋଗ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଭିଏମସିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ କିନ୍ତୁ ଏଚଆରସିଟି ଏବଂ ଲ୍ୟାବ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଭାଇରାଲ୍ ଇଟିଓଲୋଜିର ସୂଚନା ରହିଛି, ଅନ୍ୟଥା ପ୍ରମାଣିତ ନ ହେଲେ ଦାବିକୁ କୋଭିଡଙ୍କ ପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ।

“ମୁଁ ଏପରି ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିଛି ଯେଉଁମାନେ ଆଟିପିସିଆରରେ ନେଗେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ରେଡିଓଲୋଜିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ।  ସିଟି ସ୍କାନରେ ୨୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍କୋର । ଏହାର ଅର୍ଥ ତାଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ଭଦୋଦରର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲର ଆସୋସିଏସନ୍‌ର ସଭାପତି ଡ. କ୍ରୁଟେଶ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ।

ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ହିଟେନ କରିଲିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କୋଭିଡ -୧୯ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଅଭ୍ୟାସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଶୀଘ୍ର ଆଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଏଚଆରସିଟି ଛାତି ଦେବାକୁ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷଣର ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ସିଟି ସ୍କାନ କରିବାକୁ କୁହାଯିବ ।

କରିଲିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ ଅନେକ ଘଟଣା ଦେଖୁଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ଶୀଘ୍ର ଫୁସଫୁସରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଆଟିପିସିଆର ର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ହେଉଛି ୭୦% ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମିଥ୍ୟା ନେଗେଟିଭର ୩୦% ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ସିଟି ସ୍କାନରେ ପ୍ରମାଣ ଅଛି, ଏହା ହେଉଛି କୋଭିଡ୍ -୧୯ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ପୁନରାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ନନ୍ଦ ହସ୍ପିଟାଲର ଏମଡି ଡକ୍ଟର ନୀରଜ ଚାୱଡା କହିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ଅନେକ ମାମଲା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀମାନେ କୋଭିଡ ପାଇଁ ନକାରାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସିଟି ସ୍କାନରେ ନିମୋନିଆ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ନମୁନା ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସୀମାବଦ୍ଧତା ଏବଂ ଆଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣର ସଠିକତା ହେତୁ ଏହା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପ୍ରାୟ ୭୦% ସଠିକତା ରହିଛି ବୋଲି ରାଜକୋଟ୍ର ଗୁରୁତର ଚିକିତ୍ସା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଜୟଶ ଡୋବରିଆ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here