28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 19, 2024
Homeଓଡ଼ିଶା ଦୁର୍ଗାପୂଜାଦୁର୍ଗାପୂଜାରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଟକର ‘ଚାନ୍ଦି ମେଢ’

ଦୁର୍ଗାପୂଜାରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଟକର ‘ଚାନ୍ଦି ମେଢ’

କଟକ : ଦୁର୍ଗା ପୂଜା, ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପର୍ବ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧର ଦେବୀ, ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପର୍ବ ଆଶ୍ୱିନ କିମ୍ବା କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ହୋଇଥାଏ । ଇଂରାଜୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର କିମ୍ବା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ପାଳନ ହୁଏ । ଏହି ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ସମୟରେ ଭକ୍ତମାନେ ଦଶ ଦିନ ଧରି ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବ ପ୍ରକୃତରେ ଖରାପ ଉପରେ ଭଲର ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ବ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ପେଣ୍ଡାଲରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଶକ୍ତି ପୀଠରେ (ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମନ୍ଦିର) ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପ୍ରାୟ ଦଶରୁ ଷୋହଳ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହା ଶୋଡଷ ଉପଚାର / ଷୋହଳ ଦିନାତ୍ମକ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯାହାର ସାତ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୂଳାଷ୍ଟମୀ ବା ମହାଳୟାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ବିଜୟାଦଶମୀ କିମ୍ବା ଦୁଶହରାରେ ଶେଷ ହୁଏ । ଓଡିଶା ରେ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲକୁ ମେଢ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି, ଦୁର୍ଗା ପୂଜାରେ କଟକର ଚାନ୍ଦି ମେଢ ତିଆରି କରାଯାଉଛି । କଟକର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି ଚୈାଧୁରୀ ବଜାର ଚାନ୍ଦି ମେଢ । ଚାନ୍ଦି ଅର୍ଥାତ ଚୂପାରେ ରେ ମେଢ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ମୂର୍ତ୍ତିର ଅଳଙ୍କାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରୂପା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିଲା ଜ୍ଝ କଟକ ର ଚାନ୍ଦି ମେଢ ଦେଖିବାକୁ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking