24.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 24, 2022
Homeଅପରାଧନାଭି ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଦମ୍ପତି ଦରିଦ୍ରତା କାରଣରୁ ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ ଦୁଇ ନବଜାତକ ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି...

ନାଭି ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଦମ୍ପତି ଦରିଦ୍ରତା କାରଣରୁ ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ ଦୁଇ ନବଜାତକ ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ଥିବା ନେଇ ଜାଲରେ ଧାରାପଡ଼ିଛନ୍ତି

ମୁମ୍ବାଇ: 2019 ରେ ଦୁଇ ନବଜାତକ ଝିଅଙ୍କୁ ଦୁଇ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିକ୍ରୟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ପତି – ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନେରୁଲ ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଦିନ ଗିରଫ କରିଛି।

ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଯୋଡି ନାଭି ମୁମ୍ବାଇର ନେରୁଲ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ବାହାରେ ରୁହନ୍ତି । 2019 ରେ, ଏହି ଦମ୍ପତି ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ 90,000 ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ | ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦମ୍ପତି ସେମାନଙ୍କର ଶିଶୁକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବରେ ଦେଇଥିଲେ।

ଶିଶୁ କନ୍ୟାମାନଙ୍କୁ କିଣିଥିବା ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ମାନଖର୍ଡ ଏବଂ ବେଲାପୁରର ବାସିନ୍ଦା | ବେଆଇନ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ମାମଲାରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଡକାଯିବା ପରେ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଥାନେର ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗର ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ସିପିଓ) ଏକ “ବେଆଇନ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ” ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ନରୁଲ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ପୋଲିସର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦମ୍ପତି ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ପିଲାମାନଙ୍କର ମା’ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ଦମ୍ପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦରକାରଥିଲା 1 କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଚାରି ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ ଥିବା ବେଲାପୁର ମହିଳା ପୋଲିସ୍ କୁ ଏକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇଥିଲେ1 କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଇନଗତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏକ ଶିଶୁକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଦମ୍ପତି ସେମାନଙ୍କର 16 ବର୍ଷର ବଡ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଲାଗି 12 ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ପଡୋଶୀକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି | ଶିଶୁ ବିକାଶ ସେବା (ଆଇସିଡିଏସ୍) ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନାବାଳକକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking