କରୋନା ଟିକାର ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବ ପିଏମ କେୟାର୍ସ ଫଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରୁ କରୋନା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ନେଇଥିବା ଏକ କୋଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଦୁଇ କୋଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କରୋନା ଟିକା ର ଖର୍ଚ ପିଏମ କେୟାର ପାଣ୍ଠିରୁ ନିଆଯିବ । କହିବାକୁ ଗଲେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ‘ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର’ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ‘ଏବଂ’ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ‘ଟିକା’ କୋଭାକ୍ସିନ୍’ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରୁ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଛ କୋଟି ରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଟିକା କିଣିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ l ଏହି ଅର୍ଡରର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକ ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟି ଦେଶରେ ଗତ ତିନି ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ -19 ଟୀକାକରଣ ଚାଲିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଅଢେଇ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here