27.1 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶପୁଣି ପାକିସ୍ତାନକୁ ମାନବିକତାର ଶିକ୍ଷା ଦେଲା ଭାରତ

ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନକୁ ମାନବିକତାର ଶିକ୍ଷା ଦେଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତର ମାନବିକତା ଏବଂ ମଣିଷ ପଣିଆର କାହାଣୀ ବିଶ୍ୱରେ ପରିଚିତ । ଏଠାରେ ଅଭାବୀ ଲୋକ କେବେ ସାହାଯ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଦେଶର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଦ୍ୱାରା ସାହାଯ୍ୟ ଏବଂ ମାନବିକତାର ଏପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ଆସିଛି ଯାହା ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ । ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଜଡିତ ସାହାଯ୍ୟର ପ୍ରଶଂସନୀୟ କାହାଣାୀ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତ ଦେଶ ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ୩ ବର୍ଷିୟ ନିରୀହ ଶିଶୁ ଭାରତ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ତିନି ବର୍ଷର ପାକିସ୍ତାନୀ ଶିଶୁ ଅଜାଣତରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା । ପିଲାଟି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ପାର ହୋଇ ଭାରତୀୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବର ଫେରୋଜପୁରକୁ ଯାଇଥିଲା। ବିଏସଏଫ କହିଛି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭.୧୫ ରେ ଫେରେଜପୁର ସେକ୍ଟରରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁଟି ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଶିଶୁଟିକୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଧୀନକୁ । ପିଲାଟି ନିଜ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହେଲା । ପିଲାଟି କେଉଁଠାରୁ ଆସିଛି ତାହା ଜଣାପଡିବା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଶ୍‌ିଶୁକୁ ବିଏସଏଫର ସୁରକ୍ଷିତ ନଜରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ପାକ୍ ରେଞ୍ଜର୍ସଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲା। ତା’ପରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଅଜାଣତରେ ସୀମା ପାର ହେବାର ମାମଲା । ବିଏସଏଫ ରାତି ପ୍ରାୟ ୯: ୪୫ ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପିଲାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲା। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଦେଶର ସୈ ନିକମାନେ ଏହି ପ୍ରଶଂସନୀୟ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବିଏସଏଫ ସର୍ବଦା ଅଜାଣତରେ ସାହାଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking