କଂଗ୍ରେସ ଖେଳୁଛି ବାଜି : ବିହାର ସହ ୟୁପି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର

sonia - rahul gandhi congress

ବିହାର : ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଶଙ୍ଖନାଦ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତି ସମୀକରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୀକରଣ ସହ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହ ଦଳ ପାରମ୍ପାରିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପୁନଃପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଲାଗୁଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳ ନିଜର ପାରମ୍ପାରିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିହାରରେ ନିର୍ବାଚନ ଚାଲିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିହାର ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ନଜର ରଖିଛି।
ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଆରଜେଡି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମହାସଂଘରେ ୭୦ଟି ଆସନ ପାଇଛି। ଏହି ପରି ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସ ୭୦ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି। ଏହି ସବୁ ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନକୁ ଦେଖିଲେ ଦଳ ସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି, ତା’ପରେ ଦଲିତ ଏବଂ ମୁସଲିମ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଉଚ୍ଚ ଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ୯ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ୧୪ ଏବଂ ୧୨ ଜଣ ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବାବେଳେ ବ୍ରାହ୍ମଣ, ଦଳିତ ଏବଂ ମୁସଲିମ କଂଗ୍ରେସ ପାରମ୍ପାରିକ ଭୋଟ୍ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳ ଏହି ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ।
ବିହାରରେ ଜାତି ସମୀକରଣ ଏବଂ ଏହାର ପାରମ୍ପାରିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ହାସଲ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡ କରିଛି, ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମ୍ନାରେ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ୧୨ ଜଣ ମୁସଲମାନ ଏବଂ ୧୪ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିହାର ଏବଂ ୟୁପି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here